Doğum Kontrol Yöntemleri Sonrası Gebelik

21 Ocak 2014 Devamı

Doğal korunma yöntemleri:

Geri çekme en sık kullanılan yöntemlerden biridir.Geri çekme yönteminin terk edilmesiyle birlikte gebelik oluşma şansı hemen başlamaktadır.

Bariyer metotları:

Prezervatif,kadın prezervatifi,diafram ,servikal kap, spermisid kremler-jel gibi metodlar.Bu metodların kullanılmasının bırakılmasıyla birlikte hemen gebelik oluşma şansı başlamaktadır.

Doğum kontrol hapları :

Ülkemizde kullanılan doğum kontrol hapları ,aylık iğneler gibi.Bu yöntemi bırakan kadınların yaklaşık %50 si ilk 3 ay içinde, %80 ‘i ilk 10 ay içinde gebe kalabilme yeteneğine kavuşabilmektedir. Kısacası ilacın etkilerinin kaybolması için bazı kadınlarda belli bir süre gerekebilmektedir.

Gebe kalmayı planladığınızdan yaklaşık 3 ay önce doğum kontrol haplarını bırakınız ve bu arada folik aside başlayıp gebelik öncesi gerekli hazırlık ve tahlilleri yaptırınız.Yapılan çalışmalar bazı kadınlarda doğum kontrol haplarının etkisinin tamamen kaybolması için 3 aylık bir süre gerektiğini göstermişlerdir.Bununla birlikte doğum kontrol haplarının infertilite (kısırlık) yapıcı bir yan etkileri olmadığını sakın unutmayın.

Sadece progesteron içerenler:

Minipill diye isimlendirilen doğum kontrol hapları,aylık ve 3 aylık iğneler(Depo provera).Minipill’ler (ülkemizde bulunmamakta) bırakılınca gebe kalma yeteneğine kadın hemen kavuşabilmektedir.Fakat 3 aylık iğneleri bırakınca kadının gebe kalma süresi 4-18 ay arasında değişmektedir.

Spiraller:

En çok kullanılan bakır içerenler ve hormon içerenlerdir. Genellikle bu spirallerin çekilmesiyle birlikte kadınlar hamile kalma yeteneğine hemen kavuşabilmektedirler.Etkinlikleri spiralin çıkarıldığı gün sona ermektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler