Dış Gebelik Belirtileri

24 Kasım 2013 Devamı

Gebelik kadınlara özeldir ve her kadında bu duyguyu muhakkak tatmak ister. Ancak yaşanan bazı sorunlar kadınların bu şansını elinden alır. Hatta meydana gelen bazı prblemler yaşamlarını bile tehlikeye atar. Bunlardan bir tanesi de, dış gebeliktir. Dış gebelik normal bir gebelikten farklı olup oldukça tehlikelidir.

Normal bir gebelikte kadın yumurtası ve erkek spermi birleşerek rahim içinde döllenmektedir. Ancak dış gebelikte bu döllenme rahim dışında meydana gelir. Bu gebelik, kadınların hayatını riske atan en önemli sorunlardan biridir. Döllenmenin rahim dışındaki dokulara yerleşmesi ve orada büyümesi nedeniyle bu sorun dış gebelik adını almıştır. Hatta bazı durumlarda normal bir gebelik ile birlikte de ortaya çıkabilir.

Anne ve bebek yaşamını olumsuz etkileyen bu sorunun, erken dönemde fark edilmesi sorunun ortadan kaldırılmasını sağlar. Bunun için kadınların kendilerinde meydana gelen sorunları iyi gözlemlemeleri ve anormal bir durum ile karşılaştıkları zaman uzman bir hekime başvurmalıdırlar. Dış gebeliğin anlaşılması için dış gebelik belirtileri nelerdir, bunlara bir göz atalım.

Bu sorun tıpkı normal gebelik gibi belirtiler verir. Adet kanaması geciken çoğu kadın hamilelikten şüphe eder, test yapar. Ancak bu testlerde normal gebelik gibi dış gebelikte pozitif çıkar. Gebe olduğunuzdan şüphe ediyorsanız testin ardından birde hastanede kan testi yaptırmalısınız. Pozitif bir durumda kadın doğum uzmanı ile irtibata geçmelisiniz.

Mide bulantıları, baş dönmeleri, halsizlik, göğüslerde şişkinlik, adetin gecikmesi veya vajina salgılarının artması gibi normal bir gebelikle aynı belirtiler ortaya çıkar.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik