Yalancı Doğum Ağrıları

09 Ocak 2014 Devamı

Gebelerin büyük bir kısmı doğuma yaklaşan son aylarda oluşan kasılmalar ile “acaba doğum mu başladı??” telaşı ile doktorlarını aramaktadırlar. Gerçek doğum sancısı olmayan ve yanıltıcı kasılmalar olan bu “yalancı doğum ağrıları” Braxton Hicks kontraksiyonları olarak ismlendirilmekte ve hamileliğin son aylarında daha sık gözlenmekle birlikte zaman zaman gebeliğin 24. gebelik haftalarından itibaren de gözlenmektedir.

Doğum provası niteliğindeki Braxton Hicks kasılmaları daha önce gebe kalmış kadınlarda daha erken başlar ve daha şiddetli olur. Aslında rahminiz doğumda normal olarak bebeği itecek olan gerçek kasılmalara hazırlık olarak kaslarını germektedir. Bu alıştırma kasılmalarını genellikle sancısız (olasılıkla rahatsızlık verse de) sıkışmalar şeklinde hissedersiniz. Yukarıdan başlar, yavaş yavaş aşağı iner ve gevşerler. Bu kasılmaların süresi zaman zaman iki dakikaya kadar uzayabilir.

Yalancı Doğum Ağrıları Neden Olur?

Oluş mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte bu kasılmaların rahimin kendi sertliğini sağlamasına yardımcı olduğu ve plasentaya kan akımını kolaylaştırdığı zannedilmektedir. Bu yalancı doğum sancıları rahim ağzının doğuma hazırlanması ile açılması ve incelmesine yardımcı olmaktadırlar. Bebek aşırı hareketli olduğunda,cinsel ilişki sonrası, uzun süre ayakta kalmaya bağlı yorgunluk sonrası, karına yapılan travma ve dokunuş ile ve uzun süre sıvısız- susuz kalındığında yalancı doğum sancıları-kasılamaları daha sıklıkla gözlenmektedir?

Yalancı Doğum Ağrılarınız Olursa Önlem Alın

  • Zararsız olan bu ağrılar eğer sizi rahatsız ediyorsa aşağıdaki önlemleri alın. Eğer bu ağrılar geçmiyor ve şiddetleniyorsa hemen doktorunuza başvurun.
  • Hemen sol tarafınıza yatarak ayaklarınızı karnınıza hafif çekecek şekilde uzanın.
  • Şekerli gıda, özellikle meyve suyu ve bol su tüketin.
  • Ilık bir duş alın ve dinlenin.
  • Çok sık tekrarlıyor ise doktorunuza başvurun ve doktorunuz tarafından Braxton Hicks ağrıları olduğuna kesin kanaat getirilirse önerilen magnesium içeren preparatları kullanın.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Doğum, Genel, Haberler