Okul öncesi eğitime ne zaman başlanmalı?

31 Ekim 2013 Devamı

Okul öncesi yaş belirlemek ve kesin bir yaş söylemek çok doğru değil. Ana düşünce çocuğun gelişim özelliklerini de dikkate alarak, 1,5-2 yaş gibi çocuğun artık temel fiziksel bağımlılıklarından kurtulmaya başladıkları, sosyalleşmenin hız kazanmaya başladığı bu dönemde çocuğun ev dışında bir ortamda kendi yaşıtlarıyla tanışması, oynaması, öğrenme hızının olduğu bu dönemde öğrenme ortamlarının zenginleşmesi, çocuğa tabiî ki fayda sağlayacaktır. Eğer anne çalışmıyorsa yada imkanı varsa, 2 yaşına kadar annenin çocuğa öğretmesi, bakım ve ihtiyaçlarını annenin karşılaması en uygun olandır.

Fakat 18 ay civarı çocuklar için oyun grupları dediğimiz haftada birkaç gün, birkaç saat ile başlayan oyun grupları dediğimiz kademeli olarak gün gruplarından yarım gün eğitimi her gün gidebileceği yarım gün eğitimi, ardından tam gün okul öncesi eğitim kurumuna gitmesi aslında en uygunudur.

Eğer çocuk 3 yaşından büyükse iyi araştırılmış, iyi eğitim veren okul öncesi eğitim kurumuna başlatılması 6 yaşta mutlaka tam gün eğitim olması en ideal olan eğitim olacaktır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Okul Öncesi