Özel okul mu ? Devlet okulu mu ?

10 Nisan 2012 Devamı

Çocuğunuza okul seçerken özel okullarla devlet okulları arasındaki tercihinizde önemseyeceğiniz birinci unsur ekonomik şartlarınız olmalı. Çocuğunuzu özel okula gönderebilmek için maddi koşullarınızı çok zorlamak doğru değildir.

Ailenin ekonomik olarak zorlanması iç ilişkilere yansıyacak, anne baba arasında gerginliklere yol açabilecektir. Bu durumun çocuğa yansımaması mümkün değildir, evdeki huzursuzluk çocuğu da mutsuz edecektir.

Yanı sıra, bir çocuğun özel okula devam etmesi eğitimle ilgili hiçbir sorun yaşamayacağı anlamına gelmez. Her özel okulun kaliteli eğitim verdiğini düşünmemelisiniz. Devlet okulları gibi, eğitimiyle ün yapmış olan özel okulların sayısı da belirlidir.

Çocuğunuz için okul seçeceğiniz zaman, yalnızca özel okulları incelemek yerine, tüm okulları öğretmen kadroları, eğitim programları, sosyal faaliyetleri ve geçmiş başarıları açısından genel olarak değerlendirmelisiniz. Özel okulların bir avantajı, sosyal aktiviteler anlamında daha geniş bir bütçe ve olanaklara sahip olmalarıdır.

Çocuğunuz için okul tercihini ekonomik durumunuz ve okulun niteliklerinin yanı sıra çocuğunuzun yetenek ve eğilimlerini de düşünerek yapmalısınız. Eğer çocuğunuz yeterince zeki ise ekonomik şartlarınız kötü dahi olsa eğitim hayatında çıkış yolunu bulacaktır.

Özel Okul mu arıyorsunuz ?

Kategori: Çocuğum, Haberler