Çocuğunuza okul öncesi check-up yaptırın

19 Eylül 2012 Devamı

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Arabacı, okul öncesi yapılacak pediatrik muayenenin çok sayıda hastalığın erken tanısı için önemli olduğunu söyledi…

İşitme, görme azlığı gibi çeşitli sağlık sorunlarının, çocuğun okuldaki başarısını olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Dr. Fatih Arabacı , Okul öncesi yaptıracağınız check up, çocuğunuzun okul başarısı önünde engel oluşturabilecek sağlık sorunlarının çözümü için bir fırsat olacaktır. Ayrıca çocukluk çağında yavaş yavaş başlayan pek çok erişkin hastalığının önlenmesi, bu dönemde yapılan taramalar ile mümkün olabilmektedir.

Hipertansiyon, obezite, kalp – damar hastalıklari ve diyabet, uygun beslenme ve spor yapma alışkanlığının kazandırılması ile azaltılabilmekte veya önlenebilmektedir.” dedi.

Çocuk luk çağının sağlık açısından daha önemli olduğunu vurgulayan Arabacı, ileride ortaya çıkabilecek bazı hastalıkların, uygun taramalarla bu çağda önlenebilmesinin mümkün olduğunu kaydetti.

Arabacı, “Hipertansiyon, obezite, kalp ve damar hastalıkları , diyabet, uygun beslenme ve spor yapma alışkanlığının kazandırılması ile önlenebilmekte veya azaltılabilmektedir. Bunun için de büyümenin çok yakından izlenmesi, belirli aralıklarla standart büyüme eğrilerin değerlendirilmesi ve normalden sapmaların erken teşhis edilip, çocukta kalıcı etkiler yapmadan önlenmesi gerekmektedir.

Tüm yaş gruplarında olduğu gibi; henüz belirti vermeyen bir sağlık sorununun olup olmadığının belirlenmesi için yeni doğan döneminden itibaren belirli aralıklarla yapılan sağlam çocuk muayeneleri, bazı tarama testleri çocuk sağlığı ve toplum sağlığı açısından oldukça önem taşımaktadır.

Örneğin: doğum sonrası mutlaka yapılması gereken yeni doğan tarama testleri ve TSH analizi ile sinsi seyredip zeka geriliği başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olan doğumsal metabolik hastalıklar saptanarak tedaviye kısa sürede başlanılabilir. Yine doğum sonrası yapılan işitme testi ile duyma kusurları saptanabilir, kalça ultrasonu ile kalça çıkıkları erken tespit edilebilir, göz muayenelerinde ise göz dibindeki sorunlar saptanabilir.” diye konuştu.

Okula başlayan çocukların sosyalleşme ile birlikte daha sık hastalandıklarına dikkat çeken Arabacı, ebeveynlere ilk tavsiyelerinin, çocuklarına aşı yaptırmak olduğunu söyledi. Arabacı aşının çocuklarda bağışıklık sistemini kuvvetlendireceğini ifade eden Arabacı, “Bu nedenle çocukların mutlaka güne dengeli bir kahvaltı ile başlamaları gerekir.

Çocukların bol sebze, meyve, balık, süt ve C vitamini alması, fast food gıdalardan uzak durmaları önerilmektedir. Çinkonun bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle, çinko içeren gıdaların tüketilmesi veya doktora danışılarak çinko takviyesi alınması tavsiye edilmektedir. Okul döneminde de çocuğun fiziksel ve ruhsal sağlığı için uyku düzenine ve düzenli bir hayatının olmasına dikkat etmek gerekir.

Çocuğun bazı hastalıklardan korunmasını sağlamak için, mutlaka tuvalet hijyenini ve doğru el yıkama alışkanlığını kazanması gerekmektedir.” diyerek sözlerine son verdi

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler