Gebelikte Migren Ağrısı

23 Aralık 2013 Devamı

Zonklayıcı ve hareketle birlikte artan ağrı şeklinde tarif edilen, çoğu zaman bulantı, kusma, ışığa veya sese karşı aşırı hassasiyetin eşlik ettiği migren atakları, kadınların çocuk sahibi olma hayallerini de engelliyor.

Çünkü migren, anne adayları için zor bir gebelik dönemi anlamına geliyor. Ancak kronik migren tedavisinde önemli bir yere sahip olan botoks tedavisi, annelik hayali kuran hastaların rahat bir gebelik dönemi geçirmelerine olanak sağlıyor.

Uz. Dr. Bilge Bıyıklı, migrensiz bir hamilelik dönemi için botoks tedavisi hakkında bilgi verdi.

Gebeliğin ilk 3 ayında ataklar artabilir

Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında migren ağrılarının sıklığında artış görülmektedir. Ancak bu dönemde anne adaylarının, bebeklerinin sağlığı için ağrı kesici kullanmaları sakıncalıdır. Gebeliğin üçüncü ayından sonra ağrı sıklığı azalsa da devam edebilir. Bu sorunu yaşayan anne adaylarına, soğuk uygulama yaparak veya uyuyarak ağrıyı geçirmeleri önerilmektedir.

Botoks ağrısız bir gebelik dönemi sağlar

Yüzdeki kırışıklıkları yok etme amacıyla botoks yaptıran migren hastalarında baş ağrılarının azalması, migren tedavisinde botoks kullanımının yolunu açmıştır. 3 aydan fazla süre, en az ayda 8 atak veya 15 ağrılı gün olarak tanımlanan kronik migren tedavisinde, botoks uygulaması etkili olmaktadır. Gebelik döneminde migren ataklarını önleyici ilaçlar kullanılamadığı için, kronik migren hastası olan kadınların gebelik öncesinde botoks yaptırmaları, ağrısız bir gebelik dönemi geçinmelerini sağlayacaktır. Gebelik ve emzirme döneminde uygulanamayan botoksun koruyucu etkisi, 4-6 ay sürmektedir.

Tetikleyici noktalara uygulanıyor

Kozmetik amaçla sadece yüz bölgesinde uygulanan botoks, migren tedavisinde bundan farklı olarak alın, şakaklar, ense ve boyun bölgelerinde belirli noktalara, derialtına botulinum toksini iğne ile verilerek uygulanmaktadır. Çoğu durumda uygulamaların etkisi yaklaşık 4-6 ay süreceğinden, tedavinin devamı için tekrarlanması gerekir. Kronik migren tedavisinde botoks uygulanmasının güvenilir olması için bir nöroloji uzmanı tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik