Gebelikte Nasıl Yatılmalı

22 Kasım 2013 Devamı

Gebelikte meydana gelen sorunlarda yatış pozisyonununda etkisi vardır. Gebe anneler, hamilelik döneminde daha önceden alışık olduğu yatış biçimlerini gözden geçirmelidir. Eğer yattığınız pozisyon gebelik döneminiz için uygun değilse bu pozisyonları değiştirmenizde fayda var. Peki gebelik döneminde en rahat ve en uygun yatış pozisyonu hangisidir?

Gebeliğin ilk 3 ayı anne istediği pozisyonda yatabilir. Ama gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sol yan tarafa yatmak en uygun pozisyondur. Hamilelik döneminde yüz üstü yatmak bebeğinize zarar vereceği için bu pozisyonda yatmamaya özen gösterin.

Hamilelik döneminde sırt üstü yatmak inferior vena cava isimli ana toplar damara baskı yaptığı için bu pozisyonda da sık yatılmamalıdır. Sürekli sırt üstü yatan bir anne adayında nefes alma sorunları ve fenalık hissi gibi şikayetler meydana gelir.

Sol yan tarafa yatmak bebeğin kan akışının rahat olmasını sağlar. Aynı zamanda bu pozisyonda yatan annede, su tutulmasını engelleyen böbrek fonksiyonları artar. Sağ tarafımızda yer alan karaciğere baskı yapmamak için sağ yatışta uygun bir pozisyon değildir. Sağlığınızı ve rahatınızı düşünüyorsanız dizlerinizin arasına yumuşak bir yastık alarak sol tarafınıza yatmalısınız.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik