Gebelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

22 Kasım 2013 Devamı

Kadınların gebelik döneminde karşılaştıkları bir sorunda, sürekli kaşınan karınlarıdır. Anormal bir şekilde kaşınan ve rahatsızlık veren bu kaşıntının sebebi her anneyi tedirgin eder. Peki bunun sebebi nedir? Neden gebelik döneminde anne karnında kaşıntı meydana gelir?

Gebelikte Karın Kaşıntısı

Uzmanlar hamilelik döneminde meydana gelen kaşıntıların sebebi olarak, annenin büyüyen karnının gerilmesi ve çatlaması olduğunu söylüyorlar. Bebeğin büyümesi ile cildin iyice gerginleşmesi anne karnında kaşıntılara neden olur. İyice gerilen karında çatlamalar da söz konusudur. Bu çatlakların dahada da büyümemesi için karnınızı kaşımamalısınız. Kaşıdığınız karnınızın çatlamasına daha çok neden olduğunuz gibi cildinizin zedelenip iltihaplanmasına da neden olabilirsiniz.

Gebelik döneminde meydana gelen kaşıntıları hafifletmek için nemlendirici losyonlar kullanın. Hamilelik dönemindeki karın çatlaklarını önlemek amacıyla üretilmiş olan bu çatlak kremlerini düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer kaşınmanın şiddeti arttıysa ve daha çok yer kaşınmaya başladıysa mutlaka uzman bir doktora görünmelisiniz.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik