Obezite migren riskini artırıyor

02 Temmuz 2013 Devamı

ABD’de yapılan bir araştırmada migren riskini vücut ağırlığı ile orantılı olduğu ve özellikle genç ve beyaz kadınlarlarda bu riski daha da arttığı belirtildi.

Obezite ile migren ağrısı arasında bir ilişki olduğu iddia edildi. Yapılan çalışmada obez insanlarda aralıklı migren ağrısı riskinin yüksek olduğu belirtilsi. Amerikan Nöroloji Akademisi’ne göre migren başın bir bölgesinde oluşan yoğun darbe veya zonklama. Semptom mide bulantısı, kusma, ışık ve sese duyarlılık olarak başgösteriyor. Migren ABD’de nüfusun yüzde 10’unu etkiliyor.
En yaygın migren türü olan epizodik (aralıklı) ayda 14 kere oluşur, kranik migrenin oluşma durumu ayda en az 15 gün. Düşük frekanslı epizodik migren ise daha az aralıkla oluşur.
3700 yetişkin ile yapılan araştırmada vücut kütle endeksleri yüksek olan insanların, düşük vücut kütle endeskli insanlara göre epizorik migrene yakalanma olasılığının daha yüksek olduğu belirlendi. Bu özellikle beyaz ve 50 yaş altı kadınlar arasında çok daha yaygın. Vücut kütle endeksi normalden obezliğe doğru ilerledikçe başağrısı oranı da o şekilde artıyor.

Yapılan bu kesitsel çalışmada obezitenin migrene sebep olduğu ispatlanmıyor. Çalışma obez olan insanlarda düşük frekanslı ağrılar da dahil diğer migren risklerinin arttığını gösteriyor. Johns Hopkins Üniversitesi’nden Dr. B. Lee Peterlin araştırmalarını bu hafta Boston’da düzenlenen Uluslararası Başağrısı Kongresi’nde sundu.

Toledo Üniversitesi’nden Dr. Gretchen Tietjen çalışmanın ilginç olduğunu çünkü bir önceki çalışmanın obezite ile kronik migren arasında bir bağ kurduğunu söyledi.

Toledo “Obezite ile epizodik migren arasındaki bağ bir önceki çalışmaya bir güveni ifade ediyor” dedi.

Kategori: Araştırma, Beslenme, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik