Çocuklara İnternet Sınırlaması Nasıl Konmalı

21 Haziran 2014 Devamı

Psikiyatrist – Doç.Dr.Erhan Kurt anlatıyor…

 

Eğitimde davranışı pekiştirme açısından iki yöntem vardır, ödül ve ceza. Biz her zaman ödülü tercih ediyoruz. Olumlu davranışlar ödüllendirildiğinde pekişir kuraldır.

Bir çocuk, genç yada herhangi bir insan olumlu bir şey yaptığında siz onu ödüllendirdiğinizde o davranış tekrar eder.
Çocuk herhangi bir konuda güzel bir davranıl sergilemişse eğer iltifat edilirse o tekrar edecektir. O zaman burada yapmamız gereken şey çocuğun iyi yaptığı şeyleri ödüllendirmek. Eğer internet ile ilgili sorununu aşabiliyorsa onu mutlaka desteklemek. Eğer aşamıyor, sorunu ortadan kaldıramıyorsa yine iyi anlaşma ile birlikte kısıtlamak, olabildiğince zamanı daraltmak ama hep anlaşarak.

Bağımlılıkların en ciddi sorunu şu, bir maddeyi, olguyu yada davranışı ortamdan çektiğinizde bir boşluk oluşur. O boşluğun bir şekilde doldurulması gerekir. O boşluğu dolduracak yollar izlemek gerekir.

Yani birden bire kestiğinizde evet bir şey yapmış olursunuz. Ama oluşan boşluk ne olacak? Yıllar içerisinde oluşan sosyal boşluk, akran ilişkilerindeki, aile ilişkilerindeki boşluğu nasıl dolduracağını bilemez ergen yada gençler. Onların dolduruyor olması başka davranışlarla, alışkanlıklarla başka yararlı şeylerle yavaş yavaş dolduruluyor olması gerekir.
Bu belki bir spor, müzik ile doldurabilir. Çünkü hiçbir şey boşu boşuna olmuyor.

Epilepsi hakkında merak ettiklerinizi buradan bulabilirsiniz…

 

Kategori: Soru-Cevap