Bazı Çocuklar İnternet Bağımlısı Olurken Bazıları Olmuyor, Nedenleri Neler?

21 Haziran 2014 Devamı

Psikiyatrist – Doç.Dr.Erhan Kurt anlatıyor…

Elbette bir defa yatkınlıktan bahsetmek lazım. Aslında internet bağımlılığı hakkında bildiğim kadarıyla pek bir araştırma yok ama bütün bağımmlılıklarda genetik biyolojik yatkınlıktan bahsedilir. Yani biyolojik bir alt yapı var bazı insanlarda. Bazı insanlarda ise milli piyangoda büyük ikramiye çıkmış gibidir. Bir çok insan dini nedenlerle alkol kullanmıyor. Ama alkol kullanan herkes de alkol bağımlısı olmuyor. Onlarda yatkınlık var. Yatkınlık olanlarda büyük ikramiye çıkmış gibidir, onların artık başka şansı yok. Hiçbir şekilde o madde ile temaz edemezler. Çünkü ettiklerinde bir damla ile bir şişe arasında fark yoktur.

Bazı insanlarda bağımlılıklarda internet bağımlılığında net bir veri olmamakla elimizde bir biyolojik yatkınlıktan söz edebiliriz.

Sosyal Yatkınlıklar
Hiçbir şey boşu boşuna ortaya çıkmıyor diyoruz ya, bir boşluğu dolduruyordur o. Ya bir sosyal boşluk vardır. Belki kendi ile ilgili ifade zorluğu vardır. Belki çocuk yalnızdır.

Çünkü araştırmalar gösteriyorki sebeplerden bir tanesi yalnızlık yada içe kapanıklık, çekingenlik onların daha çok online, internet bağımlısı olduğu görülüyor.

Bir takım ruhsal hastalıkların biriktiği görülüyor. Bedensel hastalıkları saymıyorum onlar bir sonuç olarak görülüyor. Mesela depresyonla, sosyal fobi , bir takım kişilik organizasyonlarında, çekingen kişiliklerde mesela, depresif bir takım kişiliklerde.

Yine araştırmalar gösteriyorki, bizzat bağımlılıklarla birlikte görünüyor. Bir araştırmada internet bağımlılığında eş zamanlı madde bağımlılığı oranı %38 bulunmuştur. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu dediğimiz başka bir fenomeni ile birlikte görülüyor.
Burada bir şeye dikkat çekelim iki yönlü bir ilişki var burada. Yani internet bağımlılığı ile diğer ruhsal bozukluklar internet bağımlılığına sebep olabilir yada bunlar diğerine sebep olabilir. Burada sebep sonuç ilişkisi olabilir.

Yani bu ruhsal durumların sonucu internet bağımlılığı olabilir yada internet bağımlılığı bu ruhsal bozukluklara sebep olabilir.

Epilepsi hakkında merak ettiklerinizi buradan bulabilirsiniz…

 

Kategori: Soru-Cevap