Öğretmen Bütün Çocuklara Eşit İlgi Göstermek Durumunda! Okul Öncesi Eğitimciler Çocuklara Nasıl Davranmalı?

26 Şubat 2014 Devamı

Öğretmen Bütün Çocuklara Eşit İlgi Göstermek Durumunda! Okul Öncesi Eğitimciler Çocuklara Nasıl Davranmalı? Okul Öncesi Eğitim İle Çocuk Sosyalleşiyor

Eğitim – Bilimci Prof.Dr.Ayla Oktay anlatıyor…

 15- 20 çocuğun arasında sadece biri olmak ve öğretmenin anne gibi ilgisini çekememek de çocuğu bazen rahatsız edebilir. Ama bu mümkün değil. Öğretmen bütün çocuklara eşit ilgi göstermek zorunda. Belki birinin daha fazla ihtiyacı vardır onu da yapabilir ama daha fazlasını değil. Hiçbir çocuk bir okulda tek başına değil. Hiçbir okulda bir prens ve prenses yok. Hepsi prensler prensesler belki ama evdeki özel durumlar okulda olamaz. Zaten olmasını da beklemiyoruz. Çocuğun buna da alışması ve uyum sağlaması lazım bunun da adı sosyalleşme. Yani diğer insanlarla bir arada yaşamayı öğrenmek. Doğru davranışları gerçekleştirmeyi öğrenmek ancak kendi yaşıtları ile bir aradayken oluyor.

Yetişkinlerle bir arada olduğu zaman çocuk yetişkin onun üzülmemesi için çocuğun istediği gibi davranıyor. Halbuki diğer çocuklar öyle değil hayır bende istiyorum diyor. Öyle olunca çocuk arkadaşının da kendi gibi istekleri olduğunu ancak onunlayken beraber fark edecek ve nasıl baş edecek? Kavga etse olmaz, vursa olmaz o zaman kendini kontrol etmeyi, kendi isteklerini biraz daha ötelemeyi öğrenecek okulda. Bu da son derece önemli. Gerçek hayatta da her istediğimizi her an yapma şansımız yok bunu öğrenmek zorunda.

Okul Öncesi Dönemi hakkında tüm merak ettiklerinizi buradan izleyebilirsiniz.

 

Kategori: Soru-Cevap