Doğum Sancısı Ne Zaman Başlar?

25 Kasım 2013 Devamı

Envaiçeşit sorunlarla geçirilen sağlıklı bir gebelik dönemi dokuz ay on gibi bir sürede son bularak, bu zaman zarfı içinde anne karnında yaşam süren bebek dünyaya gelmiş olur. İlk doğumunu yapacak olan anne adaylarının hemen hemen hepsinin en çok korktuğu şeyde, doğum sancısı çekmek ve ardından doğum yapmaktır. Anne adaylarının korkuyla bekledikleri bu dönemin yani doğum sancısı ne zaman başlar diye merak ediyorsanız, merakınızı giderecek bilgiler sizlerle;

Doğum sancısının başlaması

Gebelik döneminin tamamlanmasıyla beyindeki hipofiz bezi oksitosin hormonu salgılayarak doğum kasılmalarını başlatır. Bu kasılmayla birlikte rahim ağzı açılır. Tıp dünyasında bu kasılmasının ne zaman başlayacağına dair kesin bir bilgi yoktur. Ancak büyüyen bebek rahmin önüne doğru geldiği için rahim ağzına baskı yaparak sancılara sebep olur.

Sancılar gebeliğin son döneminde iyice artar. Düzensiz olarak ortaya çıkan sancılar rahim ağzını doğuma hazırlamaktadır. Bu tür sancılar kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Bu sancılardan ziyada doğum sancısının başlaması durumunda ise kasılmalar artacak ve düzenli olarak ortaya çıkacaktır. Önce doğum sancısı 10 dakika aralıkla ortaya çıkacak sonrada sırasıyla bu süre 5 ve 3 dakikaya düşecektir.

Doğum sancısı nasıldır?

Kasılmaların düzene girmesinden ve belirli aralıklar ortaya çıkan sancılardan sonra doğum beklenir. Bu bekleme sırasında hissedilen doğum sancısı, bel kısmından kasıklara doğru inen bir ağrı şeklindedir. Anne adayları bu durumda bebeğinin bir yerde toplandığını ve karının taş gibi olduğunu söylerler. Rahim ağzını iyice açmaya yetecek olan sancılardan sonra doğum başlar.

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Doğum, Genel, Haberler