Önce kalp kontrolü, sonra spor

04 Ekim 2012 Devamı

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, okullarda spor müsabakalarına katılacak öğrencilere mutlaka kardiyoloji testi yaptırılması gerektiğini söyledi.

Erdöl, Türkiye’de ve dünyada özellikle genç sporcuların, sahalarda, milyonlarca kişinin gözleri önünde ölümünün herkesi üzdüğünü ifade etti.

Bu konuya dikkati çekebilmek Türk Kardiyoloji Derneği’nin ”Ulusal Tarama Formu” oluşturulması yönünde bir çalışması olduğunu, kendilerinin bu çalışmayı Sağlık Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ilettiklerini anımsatan Erdöl, ”Daha önce kamuoyuna da duyurduğumuz bu çalışma ile özellikle spora yeni başlayan gençlerin, başta kardiyoloji olmak üzere gerekli testlerden geçmesini hedefliyoruz. Sahalarda artan genç sporcu ölümlerinin önüne geçmek istiyoruz” dedi.

Bu kapsamda, sporcuların yaşlarına göre yapılacak testler konusunda ilgili bütün birimlerin bilgilendirildiğini kaydeden Erdöl, buna okullardaki spor müsabakalarına katılacak öğrencilerin de dahil olduğunu dile getirdi. Erdöl, okullarda spor müsabakalarına katılacak bütün öğrencilerin, öncelikle kardiyoloji testinden geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik