Erken doğumda risk faktörlerine dikkat !

03 Ekim 2012 Devamı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gizem Yıldırım, erken doğumda riski arttıran faktörlere karşı gebeleri uyardı.

Prematüre doğumu 37 gebelik haftasından önce herhangi bir zamandaki doğum olarak nitelendiren Op. Dr. Gizem Yıldırım, prematüre bebeklerin büyüme ve gelişiminin yavaş olduğunu, duyma, görme, solunum ve santral sinir sistemi problemleri yaşanabildiğini söyledi. Yıldırım, erken doğumda riski artırabilecek faktörleri, ‘daha önceki gebeliklerde erken doğum tehdidi yaşamak, birden fazla ve özellikle 4-5 aylık düşük yapmak, çoğul gebelik yaşamak, rahim ağzı anormallikleri, iki gebelik arasında 6-9 aydan daha kısa süre olması, döl yatağı içinde duvar, miyom yer alması, gebelik döneminde böbrek ya da idrar yolu enfeksiyonlarının olması, yüksek ateşli hastalıklar, diyabet, yüksek tansiyon, fiziksel ya da ruhsi şiddet görmek, aşırı stres, çok uzun ve yorucu çalışma saatleri, gebeliğin ilk üç aylık döneminde görülen kanamalar’ şeklinde açıkladı.

Rahim ağzındaki değişikliklere bakılarak teşhis konulduğunu belirten Yıldırım, “Bir saat içinde 10 veya daha sık rahim kasılmasının olması, vajinal kanama ya da akıntının olması, adet sancısına benzer ağrılar, pelvik bölgede gittikçe artan baskı hissi, vajinadan aniden bol sıvı boşalması gibi belirtiler görülebilir” dedi.

Doruk Özel Yıldırım Hastanesi’nin 1 tanesi transport olmak üzere 29 kuvöz kapasitesi ile hizmet verdiğini belirten Yıldırım, erken doğumda bebekleri 3. basamak yoğun bakım özelliğine sahip yenidoğan ünitelerine aldıklarını,herhangi bir olumsuzluğa karşı ünite suni solunum cihazı, açık müdahale yatağı, hasta izlem monitörleri ve fototerapi cihazları olmak üzere ileri tıbbı teknolojiden yararlandıklarını ifade etti.

Op.Dr. Gizem Yıldırım, “Havalandırma merkezi hepafiltre sistemi sağlanırken, gerekli partikül ölçümleri de periyodik olarak yapılıyor. Ünitede hayata adaptasyon tedavisi, prematüre bebekler için hayati destek, damardan beslenme, ventilatör, fototerapi tedavileri yapılabiliyor” şeklinde konuştu.

Kategori: Araştırma, Bebeğim, Doğum, Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik