Emzirmenin 1 yaşından sonra yararı yok !

05 Haziran 2012 Devamı

Beş yaşına kadar bebek emzirilir mi? Emzirmenin kadın için bir yararı var mı? Alparslan Baksu, “Bir yaşına kadar emzirmek yeterlidir, bir yaş sonrası emzirmenin hiçbir yararı yoktur” diyor

Bir anne sütünün, her geçen gün yeni bir faydası ortaya çıkıyor ve dünya şimdi çocuğu kaç yaşına kadar emzirmek gerektiğini konuşuyor. Kimileri bir yaşına kadar, kimileriyle üç-beş yaşına kadar emzirmek gerektiğini söylüyor. Time dergisine de ‘Yeteri Kadar Anne misiniz?’ başlığıyla kapak olan konuyu Kadın Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Alparslan Baksu değerlendirdi.

Çocuğu kaç yaşına kadar emzirmeli? Kadınların, iş hayatında daha fazla yer almaları nedeniyle artık uzun süre emzirmeleri mümkün olmuyor. 6 ay itibariyle ek gıdalar alan ve bir yaşından itibaren birçok gıdayı tüketebilen bebeklerin de anne sütüne olan ihtiyaçları azalmaktadır.

NORMAL GIDAYA ALIŞAMAZ

Çocuklarını üç hatta beş yaşına kadar emziren anneler var. Bu kadın sağlığı açısından yararlı mı?

Günümüzde annelere en az altı ay olmak üzere, bir yıl kadar emzirmelerini öneriyoruz. Bazı kadınlar, çocuklarını üç-beş yaşına kadar emziriyor. Bunun ne anneye ne de bebeğe bir faydası yok. Zaten bir yaşından sonra çocuk; inek sütü dahil birçok gıdayı tüketebilmektedir. Bu dönemden sonra anne sütü, bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaktan uzaktır. Ayrıca bu dönemde yoğun anne sütü alması çocuğun çiğneme alışkanlığını geç kazanmasını ve normal gıdalara geç alışmasını sağlar. Fakat sosyoekonomik statüsü düşük olan bölgelerdeki çocukların, temiz ve ucuz bir besin olduğu için anne sütünü iki yaşına kadar tüketmesi önerilmektedir.

EMZİREN DE GEBE KALIR

Emziren kişi, doğum kontrol yöntemi kullanmalı mı?

Emziren kadına rahim içi spiral uygulanabilir. Ayrıca sadece progesteron hormonu içeren hap ve üç aylık iğne de kullanılabilir. Bu yöntemlere doğumdan üç hafta sonra başlanırsa, süt oluşumu etkilenmez.

Emzirirken hamile kalınır mı?

Emzirme, kadında yumurtalıkların çalışmasını baskıladığı için doğum kontrolüne katkı sağlar. Emzirmenin ilk altı ayında çocuk, anne sütüyle besleniyorsa koruyuculuk oranı yüzde 90’a çıkabilir. Fakat altıncı ayda koruyuculuk yüzde 60’lara kadar düşer. Yani emziren kadınlar da hamile kalabilir.

EMZİREN KADINDA KALP KRİZİ RİSKİ AZ!

Emzirmenin anneye faydaları nelerdir?

Rahim kasılmalarını artırarak, doğum sonrası kanamaları azaltır. Büyümüş olan rahmi, normal boyutlara indirir.Annede menopoz öncesi gelişebilecek meme kanseri oranını azaltır.

Rahim ve yumurtalık kanser riskini azaltıcı etkisi vardır.
Emziren kadınlarda diyabet, tansiyon yükselmesi ve kan yağlarındaki artış emzirmeyenlere göre daha az görülür. Emziren kadınlarda kalp krizi ve damar hastalığı riski azalır.

ANNE SÜTÜ BEBEĞİ HASTALIKTAN KORUR

Emzirmenin bebek için en önemli faydaları nelerdir?

Anne sütünün içindeki protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminler son derece besleyicidir.
Sindirimi çok kolaydır.

Bebeği enfeksiyonlardan koruyucu etkisi vardır. Sütün içerisindeki antikorlar sayesinde bebek birçok hastalıktan korunur.

Sağılarak elde edilen anne sütü ne kadar saklanabilir, anne sütü bozulabilir mi?

Anne sütü, buzdolabında 48 saat saklanabilir. Günlük kullanılan dondurucularda üç ay, derin dondurucularda ise altı ay kadar saklanabilir. Dondurulma sütün bağışıklık sistemine yaptığı katkıları azaltır, fakat besin değerini azaltmaz. Dondurulmuş süt mikrodalga fırında ısıtılmaz.

EMZİRME SÜRESİYLE MENOPOZ İLİŞKİSİ…

Uzun süre emzirme sonucu âdet görmeme kadınlarda ne gibi değişikliklere neden olur?

Uzun süre âdet görmeme yumurtalıkların çalışmasının baskılandığı anlamına gelmektedir. Bunun en önemli sonucu vajinadaki değişikliklerdir. Östrojen hormonu eksikliğine bağlı olarak kadın vajinasında kuruluk oluşur. Bu da cinsel ilişkide ağrı, acıma ve yanmaya neden olur. Yapılan çalışmalarda emzirme süresi ile menopoz yaşı arasında ilişki bulunmuştur. Emzirme süresinin uzaması, kadında menopoz yaşının artmasına ve doğurganlık süresinin uzamasına katkı yapmaktadır.

Emzirme anne ile bebek arasındaki bağ için olmazsa olmaz mıdır?

Bebeğin kendisini aciz hissettiği bir anda (doğumdan hemen sonra) annesiyle ten teması yapması ve onu emmesi, kendini güvende hissetmesini sağlar. İlk duygusal bağ çok önemlidir.

LOHUSALAR EN AZ 2 LİTRE SU İÇMELİLER

Komposto ve pekmez gibi şekerli gıdalar sütü artırır mı? Lohusa kadınların bunları fazla tüketmesi önerilir mi?

Hayır, anne sütünün yüzde 90’dan fazlası sudur. Emziren kadınların şekerli gıdaları çok fazla tüketmesini önermeyiz. Şekerli gıdaları, fazla tüketmek anne sütü miktarını artırmaz. Lohusa kadınların günde en az 2 litre kadar su içmelerini öneririz. Yeterli süt gelmesi için en önemli faktörleri; doğru ve sık emzirme, yeterli sıvı alma şeklinde sıralayabiliriz.

Kategori: Bebeğim, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik