Hamilelikte Sporun Anneye, Bebeğe Zararı Var mı?

02 Ağustos 2016 Devamı

Hamile kadınların gebelik süresince spor ya da egzersiz yapmalarında genel olarak sakınca yoktur. Fakat anne adayında erken doğum yapma, düşük yapma, kanama, gebelik zehirlenmesi gibi riskler mevcutsa, anne adayının yapmak istediği spor mutlaka doktor onaylı olmalıdır. Bu tarz risklerin olmadığı bir durumda, hamile kadınlar için spor ve egzersiz yapmak oldukça faydalıdır.

Yüzme, yürüyüş, gebelik yogası ve pilates hamile kadınlar için hamilelik süreci boyunca önerilmektedir. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında sabah yüzmelerinin gebelik bulantılarını ve kusmalarını azalttığı, gebelik sürecine olumlu katkısının olduğu gözlemlenmiştir.

Hamilelik süreci boyunca 20 dakikalık sürelerle başlayan yürüyüşler, gebeliğin seyrine göre kademeli olarak arttırıldığında hamile kadınlar için oldukça faydalı olduğu görülmüştür.

Ağır egzersizler hamile kadınlar için kesinlikle önerilmez. Hamileliği riske sokabilecek durumlar ağır egzersizlerle oluşabilir. Hamile kadıların hamilelik süreci boyunca profesyonel sporlardan kaçınmaları gerekir.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelikte Spor