Gebelikte Spor ve Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

16 Nisan 2015 Devamı

Hamile kadınların spor ve egzersiz yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli konu kendi sağlıklarını ve bebeklerinin sağlığını riske atmamalarıdır. Hamile kadınlar için yüksek tempolu egzersizler, adrenalin içeren sporlar ve gebelik sürecine dair risk oluşturabilecek hareketler yapmak asla önerilmez.

Hamilelerin gebeliklerini korumak adına hiçbir şekilde yaralanmalara fırsat vermemeleri, hamile kadınların kendi vücudunu ve bebeğini koruması tavsiye edilir.

Yaz tatili süresince denizde ya da havuzda yüzmek oldukça faydalıdır. Hamilelikle beraber vücudun ağırlık merkezi değiştiğinden su içerisinde egzersiz hareketler yapmak, gebeleri hafifleterek hamilelik sürecine faydalı olacaktır.

Gebelik süresince yoga ya da plates hareketleri yapmak hamile kadınlar için oldukça faydalıdır. Bu sporlar uzmanlar eşliğinde yapıldığı için hamile kadınlar için herhangi bir risk oluşturmaz.

Gebelikte yapılan spor ve egzersiz, hamile kadında nefesi düzenler, kan dolaşımına yardımcı olarak, bebeğe oksijen gitmesine yardımcı olur. Özellikle gebelik yogası ve plates yapmak, hamile kadınları rahatlatmak ve huzur vermek açısından oldukça faydalıdır.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelikte Spor