Hamilelik Döneminde Saç Boyayanlar Dikkat!

03 Ağustos 2016 Devamı

Uzmanlar, hamileliğin ilk 3 ayında bebeklerin organ gelişim dönemi olduğu için, saç boyatmanın bebeğe olumsuz etkilediğini söyledi.

Gebeliğin ilk 3 ayı döneminde organ gelişim dönemi olduğu için bu dönemde bebek saç boyalarındaki kimyasallardan etkilenebilir. Gebelikte en sık olarak karşılaştığımız sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur. Saç boyalarındaki içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır. Saç boyasındaki kimyasallar hem cilt hem de solunum yolu ile emilir. Onun için saç boyalarındaki kimyasallar gerek cilt gerekse de solunum yoluyla kana karışarak bebeğe zarar verebilir.

“HAMİLE İKEN DİP BOYA YAPMAKTAN KAÇININ”
İlk üç ay içinde bu işlemden kaçınma ve en azından dip boya yaptırmama veya bu risklerden korunmak için daha çok bitkisel ile doğal ürünleri kullanması yönünde tedbirler alınabilir. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde mümkün olduğu kadar saç boyamaktan kaçınmak gerekir. Boya yaptırırken dip boya yapmaktan kaçınmak gerekir. Mümkün olduğu kadar cilde en az temas olacak şekilde yapılmalıdır. Saç boyası yapılırken bitkisel özlü olanları tercih edilmelidir. Uzun süreli ve kalıcı saç boyalarından kaçınmak gerekir. Saç boyamanın yapıldığı ortam iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Çünkü saç boyama esnasında ortama yayılan kimyasallar solunum yoluyla kana geçebilir ve bu vasıtayla bebekte kimyasallardan olumsuz etkilenebilir.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik