Hamilelikte Şekeri Egzersiz İle Önleyin

23 Aralık 2013 Devamı

Yasemin Yakut, anne adaylarının hamilelik süresince şeker hastalığına yakalanma riskinin olduğunu belirterek, şekerin egzersiz ile önlenebileceğini söyledi.

Yakut, yaptığı açıklamada, hamilelik süresince anne adaylarının pek çok rahatsızlığa yakalanma riskine sahip olduğunu, bunlardan birinin de şeker hastalığı olduğunu ifade etti. Şeker hastalığının hamileliğe bağlı ortaya çıkabileceği gibi, anne adayının hamilelikten önce de diyabet rahatsızlığı olabileceğini belirten Yakut, “Her iki durumda da, anne adayı mutlaka tedavi edilmelidir. Pankreastan insülinin az salınması nedeniyle oluşan metabolik bir hastalıktır. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmaları bozulur ve kan glikozu artar. Diyabetik kadınların gebe kalmamaları için tavsiye edildikleri 1970’lerden günümüze tedavi ve tanıda ilerlemeler kaydedilmiştir. Ancak, diyabetle komplike gebeliklerde konjenital anomali görülmesi ve komplikasyon gelişmesi normal gebeliklere göre daha fazladır. Günümüzde tanı ve tedavi protokolleriyle, bu gereksiz yüksek komplikasyon hızı düşürülebilir. Diabetes Mellitus (DM) insülin eksikliği, insülin direnci veya her ikisi sonucu gelişen hiperglisemi (kanda şeker düzeyinin yükselmesi) ile karakterize bir metabolik hastalıktır. Gebelikte 3 tip DM görülebilir” dedi.Gebelik döneminde fizyolojik olarak değişiklikler olacağına dikkat çeken Yakut, şunları kaydetti:

“Glikoz (şeker) metabolizması gebelikte önemli ölçüde değişiklik gösterir. Açlık glikoz seviyeleri düşüktür, yemek ya da glikoz yüklemesini takiben ise, gebelik dışı değerlerle karşılaştırıldığında yüksektir. Glikoz toleransı gebeliğin ilerlemesi ile prgoresif olarak düşer. Normal kadınlar gebelik esnasında iki kat insülin üretirler, diyabetik olanların ise insülin gereksinimleri artar. Gebelikte glikoz için renal eşik değeri düştüğünden, idrar örneklerinde birçok kadında glikozüri (idrarda şeker çıkması) tespit edilebilir. Gestasyonel DM (GDM), gebelikte başlayan veya gebelikte ilk olarak tanımlanan herhangi bir düzeydeki glikoz intoleransı olarak tanımlanmaktadır. Gebelikte görülen diyabetin yüzde 90’ı bu tiptir. GDM’lu gebelerde insülin direnci, normal gebelerdekine göre daha şiddetlidir. İnsülin sekresyonunda da bozukluk vardır.”Gebelik ilerledikçe glikoz toleransı daha fazla bozulduğundan, gebeliğin ileri dönemlerinde tarama yapılabileceğini anlatan Yakut, şöyle devam etti:”50 gram glikoz tolerans testi bütün kadınlarda 26-28’inci gebelik haftalarında tarama için kullanılır. Tarama testi pozitif olan kadınlarda GDM tanısında kesin kriterleri olan 100 gram oral glikoz tolerans testi yapılır. Öncelikle gebelik haftası ve gebenin kilosuna göre günlük kalori hesaplanır. Bu toplam kalori belli oranlarda karbonhidrat, protein ve yağ olarak 3 bölüme ayrılır. Ana ve ara öğünlerde alması gereken yüzdelerle diyet regülasyonu yapılır. Bu planlama kadın doğum doktoru ve tecrübeli bir diyetisyen tarafından yapılmalıdır. Düzenli günlük egzersizler yapılması önerilir. Diyet ve egzersiz ile kontrol edilemeyen durumlarda ise hemen ensülin tedavisine başlanır.”

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Hamilelikte Spor