Hamilelikte Ne Tür Egzersizlerden Kaçınılmalı?

26 Şubat 2016 Devamı

Hamile kadınların gebelik dönemlerinde sık sık egzersiz yapmaları çok önemlidir. Fakat egzersiz yaparken hamile kadınların kendi sağlığını ve bebeklerini riske atmaması çok önemlidir. Bu yüzden yapılan egzersizin hangi hareketleri içereceği, hareketlerin anne ya da bebeğe zarar verme riskinin olup olmadığı iyice anlaşılmalıdır.

Profesyonel tarzda yapılan yüksek tempolu hareketler veya adrenalini yüksek sportif faaliyetler, anne ve bebek için su altı basınç riskini ortaya çıkarabilecek serbest dalış gibi aktiviteler, yamaç paraşütü ya da yüksekten atlama gibi faaliyetler, at binme ve binicilik uğraşıları hamilelik döneminde hamile kadınlar için risk yaratır, oldukça sakıncalıdır. Hiç tavsiye edilmez.

Gebelikte yapılacak her türlü spor ve egzersiz için hamile kadınların mutlaka kendi doktorlarına danışmaları, yapmak istedikleri sporu ifade ettikten sonra doktordan tavsiye veya onay almaları gerekir. Anne adayının yaptığı sporda farkında olmadığı riskler olabilir. Fakat onay vermesi beklenen doktor, anne adayını oluşabilecek risklere karşı uyaracak ve bilinçlendirecektir.

Etiketler: , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Hamilelikte Spor