Hamilelikte Kanama Nedenleri?

25 Kasım 2015 Devamı

Bazı kadınların gebelik dönemlerinde kanama meydana gelir. Adet şeklinde görülen kanamalar uzun yada kısa sürebilir. Fizyolojik bir durum olduğu gibi anormal kanamalarda olabilir. Gebe kadınların birçoğu kanamanın nedenini bilmedikleri için paniğe kapılmaktalar.

Gebeliğin 30. haftasında bir kanama söz konusu ise korkulacak bir durum yok demektir. Bu kanamanın sebebi fizyolojiktir. Gelişen embriyonun döl yatağı duvarına yuvalanması nedeniyle gebeliğin 30. haftasında kanama meydana gelir. Eğer bu durum dışında bir kanamanız varsa ve gebeliğin 30. haftasında değilde herhangi bir döneminde meydana gelen bir kanama ise bu durum anormal kabul edilir.

40 haftalık bir gebelik sürecini ikiye ayırırsak bu durumu 20 hafta öncesi ve 20 hafta sonrası kanamalar diye ele alırız. Gebeliklerin birçoğunda ilk 3 ay kanama meydana gelebilir. Bu kanama adet kanamasından fazla ise döl yolundan parçalar düşmektedir, ateş ve ağrıda varsa derhal bir uzmana başvurulması gerekir.

Gebeliğin 20 hafta sonrasında görülen kanamaların nedeni ise “Ablatio Plasenta” dır. Bebeğin eşinden ayrıldığı bu dönemde kanama çok fazla olur. Kasık ve karın ağrıları kendini gösterir. Bu durum hem annenin hemde bebeğin hayatını tehdit etmektedir. Gebelik tansiyonu olan, sigara içen, karın bölgesine sert darbe alan gebelerde sık görülür. Acilen hastaneye başvurularak gebenin tedavi altına alınması gerekir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik