Hamilelik Zehirlenmesi Nedir?

25 Kasım 2015 Devamı

Her kadının arzuladığı bir durumdur anne olmak. Gebe kalındığı andan itibaren kendini bu duruma hazırlamaya ve bebeği için hazırlık yapmaya başlar. Sabırsızlıkla bebeğini kucağına alacağı günü beklemektedir. Ama gebelik döneminde ortaya çıkan bazı sorunlar ne yazık ki bu bekleyişe son verebilir.

Gebelik dönemleri hem kadınlar hemde bebekleri için riskli bir dönemdir. Özellikle gebeliğin son ayları anne için daha tehlikelidir. Bu tehlikelerden bir tanesi de gebelik zehirlenmesi vakalarıdır. Gebeliğin son 3 ayında ortaya çıkar ve ciddi problemler yaratır.

Hamilelik zehirlenmesi düşük, ölü doğum, erken doğum yada annenin ölümüne sebep olabilecek mühim bir sorundur. Baş ağrısı, bilinç kaybı ve kasılmalarla başlayıp bu sorunlara ilaveten ayaklarda ödem, kulaklarda uğultu, bulanık görme, ve kusma sorunlarıyla kendini belli eder. Bazende sara krizlerine benzeyen eklampsi krizleri görülür ve idrarda protein miktarı artarak kan basıncı yükselir.

Gebelik Zehirlenmesi Nedenleri

Gebeliğin 7. ayları anne ve bebek için riskin en fazla olduğu dönemlerden biridir. Gebelik zehirlenmesi de genellikle bu aylarda sıkça görülür. Hamilelik zehirlenmesine kesin olarak neyin sebep olduğu bilinmese de yapılan araştırmalar sonucunda plasentadan (bebeğin eşi) bebeğe kan akımını azaltan yada plasentadan anne kan dolaşımına neden olan patolojilerin sebep olduğu söylenmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik