Gebelikte Sık Sık Tuvalete Gitme

25 Kasım 2015 Devamı

Gebeliğin ilk 3 ayı zor geçen bir dönemdir. Annenin gebeliğe alıştığı bu dönemde bulantılar, baş dönmeleri veya hassasiyet gibi sorunlar meydana gelir. Bu sorunlardan bir diğeri de sık sık tuvalete gitmektir. Her saat başı sık idrara çıkmak anneye ciddi bir huzursuzluk verir. Gebelikte sık idrara çıkma nedenleri nelerdir?

Gebeliğin ilk ayında sık sık idrara çıkmak zorunda kalan anneler, bu durumdan bir hayli rahatsızlık çekerler. Bu durumun nedeni ise büyüyen rahmin idrar torbasını sıkıştırmasıdır. Hamileliğin ilk 3 ayında bu sorun hemen hemen her annen başına gelir. 3. aydan sonra ise rahmin karın içine doğru yükselmesi ile sorun ortadan kalkar. Mesanenin üzerindeki baskı azaldığı için idrara çıkma problemi de yok olur.

Gebelikte sık sık tuvalete gidip idrar yaparken yanma hissi varsa uzman bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü yanma hissi idrar enfeksiyonlarının belirtisidir. Bu durumda bir kadın doğum uzmanına başvurarak tedavi olmanızda fayda var. Aksi taktirde erken doğum riski ile karşılaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik