Hamilelik Döneminde Diş Bakımı

27 Aralık 2013 Devamı

Hamilelik döneminde vücuttaki hormonlarda görülen değişikliklerin diş etlerinde iltihap oluşmasına ve dişlerin çabuk çürümesine uygun bir ortam oluşturduğu belirtildi.

Hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormonlarında artış gözlendiği belirtilerek, bu artışla beraber ağız ortamında bazı değişiklikler olduğu, damarlanma ve kan akışının artışıyla diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve gevşemenin olabileceği bilgisine yer verildi. Söz konusu sitede, “Şişen dişetleri yiyecek artıklarının tutunması için ideal ortamı sağlar. Böylece ağız ortamı bakterilere karşı çok daha hassas bir duruma gelir. Bakteri aktivasyonunda artış gözlenir. Bu ağızda rahatsızlıklar, yeme güçlüğü ve şiddetli kokuyla seyreder. Bakteri aktivasyonunun artışı, as bir duruma gelir. Bakteri aktivasyonunda artış gözlenir. Bu ağızda rahatsızlıklar, yeme güçlüğü ve şiddetli kokuyla seyreder. Bakteri aktivasyonunun artışı, istenmeyen enfeksiyon riskini de beraberinde getirir. Ağız içi enfeksiyonu olan hamilelerde, erken doğum ve düşük kilolu bebek riski 7 katına çıkar” deniliyor.

Hamilelikte yemek alışkanlığının değiştiğinin vurgulandığı sitede ayrıca, “Bu dönemde, sık sık ve az miktarda beslenme olur. Ağız bakımı da bu yeme sıklığını takip etmelidir. Hamileliğin ilk üç ayında sıkça görülen sabah bulantıları diş fırçalamayı ve bazen beslenmeyi de zorlaştırabilir. Eğer bu bulantılar kusmayla birlikte görülürse, ağız bakımı daha da önem kazanır” ifadeleri dikkat çekiyor.

Hamilelik döneminde diş sağlığıyla ilgili olarak dikkat edilmesi gereken hususların da sıralandığı bilgiler :
“Kustuktan hemen sonra diş fırçalanmamalı, ağız bol Suyla çalkalanmalıdır. Aksi halde mide asidiyle birleşen diş fırçalama işlemi, dişlerin yapısında aşınmalara yol açar. Ancak çalkalamayı takiben 1 Saat sonra dişler fırçalanmalıdır. Hamileliğin başlangıcıyla birlikte diş hekimine gidilmelidir. Diş taşı temizliği de tüm hamilelik boyunca yapılabilir”.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik