Göz Tembelliğine Dikkat

22 Kasım 2013 Devamı

Op. Dr. İlhami Aydın, “Toplumda sık rastlanan, çok konuşulan fakat az bilinen göz tembelliği, geç tedavi edilmesi durumunda kalıcı görme bozukluğuna neden oluyor” dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. İlhami Aydın, “Toplumda sık rastlanan, çok konuşulan fakat az bilinen göz tembelliği, geç tedavi edilmesi durumunda kalıcı görme bozukluğuna neden oluyor” dedi.Op. Dr. İlhami Aydın, ‘ambliyopi’nin erken çocukluk döneminde normal görsel gelişimini tamamlayamamış göz için kullanılan bir terim olduğuna dikkat çekerek, “Halk arasında bilinen ismi tembel gözdür. Bir göz normal gelişimini tamamlarken diğer göz normal görsel gelişimini tamamlayamıyorsa o göz için ambliyopik göz ya da tembel göz terminolojisi kullanılır. Genellikle sadece bir göz ambliyopiden etkilenir ama her iki gözün de tembel olma riski vardır. Her yüz kişiden iki ya da üçünde göz tembelliği görülebilir ve ambliyopiyi düzeltmek için en önemli zaman erken çocukluk dönemidir” dedi.Her çocuğun 1 yaşına kadar en az bir kez göz muayenesi olması gerektiğini kaydeden Aydın, “Eğer ailede şaşılık, erken çocukluk kataraktı, ciddi göz hastalıkları gibi sorunlar varsa bu çocukları biraz daha erken muayene etmek daha doğrudur” diye konuştu.

Ambliyopinin gözün normal görüşünü etkileyen sebepler nedeniyle ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Aydın, “Bazı durumlarda ambliyopiye neden olacak faktörler genetik veya kalıtsal olabilir” ifadelerini kullandı.Ambliyopinin üç temel nedeni olduğunu vurgulayan Aydın, “Şaşılık ambliyopinin en sık nedenidir. Kayan göz genellikle çift görmeye neden olduğu için beyin iyi gören ve düzgün odaklanan gözü seçmeye eğilimlidir. Bu nedenle kayan göz baskı altında kalır ve iyi bir görüş geliştiremez. Sıklıkla tembel olan göz kayan gözdür. 2- Kırma kusurları, gözlükle düzeltilebilen görme kusurlarıdır. Bir gözde diğerine göre ileri düzeyde miyop, hipermetrop veya astigmat varsa o gözde ambliyopi gelişebilir. İyi odaklanamamış, bulanık gören göz genellikle beyin tarafından bloke edilir. Bu göz her ne kadar dışarıdan bakışta normal gözükse de görüşü kötüdür. Bu en zor tespit edilebilen ambliyopi çeşididir çünkü çocuğun diğer gözü iyi görür ve bakışları normaldir. Kırma kusurlarında ambliyopi her iki gözde birden de gelişebilir. Eğer her iki gözde çok yüksek seviyede astigmat, çok yüksek seviyede hipermetrop veya çok yüksek seviyede miyop varsa her iki gözde de tembellik gelişir. 3- Normalde şeffaf olan göz dokularının bulanıklaşması, bebeklik çağında ortaya çıkabilecek bir katarakt veya kornea bulanıklığı ambliyopiye neden olabilir. Görüntünün net olarak retinaya odaklanamayacağı bu durumlar en ağır göz tembelliği nedenleridir” şeklinde konuştu.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik