Gebelikte Diyet Yiyecekler

11 Şubat 2014 Devamı

Gebelerin büyük bir kısmı fazla kilo almaktan ve fiziklerinin gebelik sonrası değişikliğe uğramasından korkarlar. Beslenirken diyet yiyeceklerin (bisküvi ,süt, yoğurt,içecekler vs.) tüketimini tercih etmek istemekte olup bunlar hakkında tereddütleri bulunmaktadır. Gebelikte ‘diyet’ ürünlerin tüketilmesinde bir istisna hariç ile sakınca yoktur. Diyet ile kastedilen karbonhidratı azaltılmış,yağı alınmış gıdalar (diyet bisküvi ,diyet yoğurt gibi.) ise herhangi bir sakıncası yoktur. Özellikle bizler gebelere kalsiyum ortanı normalden daha fazla olan yağı alınmış diyet sütleri (light) tavsiye etmekteyiz. Fakat diyet ile kastedilen şeker yerine tatlandırıcı kullanılmış gıdalar ise (yapay meyve suları , kola, şeker, çikolata ,sakız vs.) kesinlikle kullanılmamalıdırlar.

En sık kullanılan tatlandırıcılar; aspartam, sakarin, acesulfamek ve sucralose’dur.

Sakarinin gebelikte kullanımı ;fare deneylerinde teratojen olduğu ve sakatlıklara yol açtığı görülmüştür.Anormal fetal gelişim ve doğum anomalisi yaptığı anlaşılmıştır.İnsanlarda böyle bir çalışma yapılmamış ve böyle sonuçlar izlenmemiştir.

Diğer tatlandırıcılar ile ilgili de zararlı etkiler ispat edilmemiştir.Fakat gebedeki olası sonuçları kesin bilinmeyen tatlandırıcıların mümkün olduğunca kullanılmaması önerilir.Bu tür tatlandırıcılar ve içerdikleri gıdalar diyabetik gebelerde ve doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Prensip olarak marketten diyet-light bir ürün alacak iseniz , etiketini iyi bir şekilde okuyup tatlandırıcı içermediğinden emin olmanız gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelikte Beslenme