Gebelikte Balık Yağı Kullanımı Güvenli Mi?

26 Mayıs 2014 Devamı

Haftada en az bir kez ,önerilen balıkların tüketilmesi (sardalya, uskumru gibi) gebeler ve bebek için yararlıdır.Gebelerin bir kısmı , gebelikte artan tat ve koku hassasiyetinden dolayı balık yemekten kaçınmaktadırlar. Bu sebepten dolayı bir çok gebe balığın yerine geçebilecek gıdaları sorgulamakta ve gebelikte balık yağı kullanımı nın güvenli olup olmadığını bilmedikleri için balık yağı tabletlerini kullanıp kullanamayacaklarını merak etmektedirler. Gebelikte balık yağı ve dolayısı ile gebelikte omega 3 tabletleri kullanımı önemlidir.
Balık yağı tabletleri, Omega 3 olarak isimlendirilen ve kalp ,damar ve beyin sağlığı için önemli olduğu iddia edilen yağları içermektedirler.Gebeler eğer haftada en az 1 kez balık tüketiyorlar ise ayrıca hamilelikte balık yağı kullanımı gereksinmeleri yoktur ve omega 3 içeren bu tabletleri almalarına gerek yoktur.
Herhangi bir balık yağı gebeler için tehlikeli olabilmektedir.Balık yağları balığın kendinden veya karaciğerinden üretilirler. Balık karaciğerinden üretilen balık yağları gebeler için zararlıdır. İçerdikleri yüksek miktarda retinol adlı A vitamini bebekte beyin hasarına sebep olabilmektedir.Bilinçsiz kullanılan balık yağı hamilelik için risk oluşturur!!

Gebelere önerilen ,eğer balık tüketmiyorlar ise 3 günde birden daha sık olmamak şartı ile hamileler için özel üretilmiş ve balığın gövdesinden elde edilen balık yağlarını kullanmalarıdır. Ülkemizde de artık Norveç’te imal edilmiş gebelerin de kullanabileceği balık yağı preparatları eczanelerde satılmaktadır, doktorunuzdan talep edebilirsiniz.Hamilelikte balık yağı ilaçları, preparatları kullanacaksanız doktorunuzun önerisi olmadan kesinlikle kullanmayın. Gebelikte balık yağı kullanımı ve ancak bir jinekolog önerisi ve tavsiyesi ile olmalıdır.
Eğer anne adeyları hamilelikte balık yağı kullanmak istemiyorlar ise gebelikte omega 3 yağlarını kısmen de olsa günde 2-3 tane ceviz , 2 adet bağdem yiyerek de alabileceklerini unutmamalıdırlar.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik