Anne sütü

23 Ağustos 2011 Devamı

Dr. Salim Erdoğan

Anne sütü bebeklerin beslenmesi için gerekli olan en önemli gıdalardan birisidir. Bebek daha dünyaya gelmeden önce karnını doyuracak, susuzluğunu giderecek, büyüme ve gelişmesini sağlayacak olan anne sütü hazır hale getirilmektedir. Anne sütünün yerini tutabilecek, kolaylıkla elde edilebilecek ve ücret ödenmeden sahip olunabilecek başka bir gıda maddesi yoktur.

Yeni doğan bebekler mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. 4-6 ay anne sütü bebek beslenmesinde tek başına yeterlidir. Hatta kilo alımları yeterli ise daha uzun süre de tek başına verilebilir. En fazla 2 yaşına kadar verilebilir. İlk aylarda anne sütü ile beslenen bebeklere başka bir ek gıda verilmemelidir.

Günümüz bebekleri yeteri kadar anne sütü ile beslenememektedir. Genellikle çalışan anne bebekleri en fazla 2-3 ay kadar alabilmekte ondan sonra ek gıdalara geçilmektedir. Bazı anneler de hemen takviye mamaya başlamaktadır. Mamaya alışan bebek de bir süre sonra sütü bırakmaktadır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi en az 4-6 ay sadece anne sütü vermeli. Daha sonra da süt geldiği sürece bebeği emzirmeli. Bir yaşına kadar verilmesi iyi olur. 2 yaşına kadar emzirilebilir. Anne sütünün yeterli olup olmadığını anlamak için her ay düzenli olarak bebek takip edilmeli. Kilo ve boy ölçümleri yapılmalı. Aylık gelişimi standartlara uygun ise süt yeterli demektir. Eğer az kilo alıyorsa, boyu uzamıyorsa süt az geliyor demektir.

Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda hazır mama formüllerinden birisini kullanmak mümkündür. Çocuk doktorunun tavsiyesi ile uygun mama seçilerek bebek beslenmeye çalışılır.
Anne sütünü artırmak mümkündür. Bol sıvı, süt, kuruyemişler, proteinli gıdalar, kompostolar içilerek artırılabilir. Kesinlikle rejim yapılmamalı. Stresli ortamlardan uzak durmalı. Bebeği de sık sık emzirmeli. Anne sütünün yeterliliğinin yaşla fazla bir ilgisi yoktur. Beslenme ve huzurlu ortamla ilgisi vardır. Bir de annenin psikolojik olarak bebeğini emzirme isteği olacak.

Anne sütü yetersiz kalmış ise takviye olarak hazır mamalardan ve ek gıdalardan verilebilir.
Anne sütünün yerini hiçbir şey tutmaz.
Anne sütü ile beslenen bebekler daha zeki olur. Gelişmesi daha sağlıklı olur. Üst solunum yolu hastalıkları, barsak hastalıkları, ishaller, alerjik hastalıklar daha az olur. Anne sütü ile beslenen bebeklerin vücut direnci daha fazladır. Anne-bebek arasında sevgi bağı anne sütü alanlarda daha kuvvetlidir.
Bebek beslenmesinde temel madde anne sütü. Zamanla süt azalacak olursa mamalar, ek gıdalar devreye sokularak beslenme sağlanmaya çalışılır. Onun için ilk bir yıl her ay bebeği çocuk hastalıkları uzmanına göstermelidir. Bebeği tartmalı, boyunu, baş çevresini ölçmeli. Gelişim durumuna göre ek gıdalar ilave edilmeli.

Kategori: Bebeğim, Beslenme, Yazarlar