Anne sütünü arttırmanın yöntemleri

01 Nisan 2012 Devamı

Anne sütünün üstünlüğü ve yararlılığı tartışılmazdır. Peki anne sütünü arttırmak için yapılması gerekenler nelerdir?

İşte cevapları…

Anne sütüyle beslenen çocukların bağışıklık sistemleri daha güçlü olduğundan çok daha zor hastalıklara yakalanırlar.Emzirmenin bebek için olduğu kadar anne içinde oldukça önemli yararları bulunmaktadır.Örneğin emziren annelerin yumurtalık ve meme kanserine yakalanma ihtimalleri daha düşüktür.

Anne sütünün artmasını sağlamak annenin elindedir.Öncelikle annenin bebeğini emzirmek istemesi gerekmektedir.Çünkü süt salgılanması öncelikle beyinde başlayan bir olaydır.Doğum anından itibaren süt salgısını uyarmak ve arttırmak için bebeği sık sık emzirmek gereklidir. Özellikle yeni doğan bebekler günde 8-10 kere emzirilmelidir.

Sık emzirmek hem süt miktarının artması sağlar hem de göğüslerin şişmesini ve acıması engeller.Su ve başka gıdalar vermek için biberon kullanılması bebeğin meme emmesini tamamen kesebilir. Çünkü biberonu emmek memeyi emmekten çok daha kolaydır.
Bebeğin meme emmemesi de annenin sütünün azalmasına neden olur. Sütün artması için annenin beslenmesine dikkat etmesi son derece önemlidir.
Son olarak süt miktarının artmasını sağlayan en önemli şeylerden bir tanesi de bebeğin geceleri emzirilmesidir.

Kategori: Bebeğim, Beslenme, Haberler, Hamilelik, Sağlık & Güzellik