İlk Gebelik Belirtileri

17 Mart 2011 Devamı

Kişiler arası çok belirgin farklılıklar olmasına rağmen, sık görülen hamilelik belirtilerine kısaca anlatalım.

Beklenen adet tarihinde gecikme, her zaman gebeliği göstermese de ya da gebe olunmasına rağmen adet görülebilmesine karşın, binlerce yıldır olduğu gibi hala gebeliğin en erken bulgusudur.

Bulantı: Sabahları daha belirgin olan bulantılar genelde günün ilerleyen saatlerinde hafifler ya da kaybolur.Bazı hastalarda beklenen adet gününden bile önce ortaya çıkabilir. Gebeliğin 10. haftasına kadar şiddeti artabilir. Büyük bölümünde daha sonra kaybolur. Gebelik hormonunun (Chorionic gonodotropin) düzeyindeki artışa bağlanmaktadır.

Kokulara karşı duyarlılık: Genel olarak kokulara karşı bir duyarlılık olsa da her anne adayında farklı şekilde ortaya çıkabilir. Örneğin mutfağa giremeyen, sabun kokusuna duyarlılık nedeniyle ellerini yıkayamayan, dişlerini fırçalayamayan anne adaylarına rastlanabilir.

Fazla uyuma ihtiyacı: Genelde hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkar. Çalışan hanımlar bunu daha iyi fark edebilir.

Tansiyon düşmesi: Açlık durumunda ve yetersiz sıvı alındığında daha sık görülür. Gebeliğin etkisiyle dolaşım sisteminde oluşan değişikliklere bağlıdır. Birinci ve ikinci 3 aylık periodta belirgindir.

Kasık ağrıları: Ani yapılan hareketlerde, oturur pozisyondan ayağa kalkarken ya da yatar pozisyonda sağa sola dönerken çoğu kez tek taraflı, ancak bazen çift taraflı da olabilen kısa süreli keskin ağrılar görülebilir. ‘Round ligament ağrısı’ olarak bilinen bu ağrı rahimi yerinde tutan bağların gerilmesiyle
ortaya çıkar. Keskin bir ağrı olmasına karşın zararı yoktur. Ani hareketlerden kaçınmak uygun olacaktır.

Sık idrara çıkma: Erken dönemde başlar ve genelde hamilelik boyunca da devam eder

Göğüslerde değişiklikler: Şişkinlik, gerginlik ve ağrı görülebilir. Bu bulgular adet öncesi gerginlik sendromunda da ortaya çıkabilecek bulgulardır. Ayrıca bazı gebelerde de görülmeyebilir.

Hamilelik başlangıcında ilk kontrol genelde gebelik boyunca yapılacak bütün kontrollerinizden daha ayrıntılı olacaktır. Beklenen adet kanamasının 1 hafta-10 gün gecikmesinin ardından doktorunuzla görüşmenizde fayda olacaktır. Bu dönemde yapılan ultrasonografi ile dış gebelik ekarte edilebilir ve gebelikle ilgili danışmanlık verilebilir.

İlk muayene genel olarak en uzun olanıdır. Doktorunuz sizi ilk kez görüyorsa gebelik öncesi sağlık durumunuz, yaşadığınız bütün sağlık sorunları, aileniz ve daha pek çok şey hakkında sorular soracaktır. Ayrıca bütün sistemlerle ilgili kısa bir muayene yapacak, gebelikte yaşamınızda değişen faktörler, beslenme alışkanlıkları ve daha pek çok şey hakkında bilgi verecek ve uygun görürse laboratuar tetkiklerinizi başlatacaktır. Bundan sonraki kontroller özel durumlar dışında genelde daha kısa sürer.

Kategori: Hamilelik