Çocuklarda Sık Rastlanan Böbrek Hastalıkları Nelerdir?

28 Temmuz 2016 Devamı

Çocuklarda sık rastlanan böbrek hastalıklarını genel olarak ikiye ayrılır. Çocukluk çağının dahili böbrek hastalıkları ve çocukluk çağının ürolojik problemleri. Çocukluk çağı döneminde görülen ürolojik anomaliler kimisi doğuştandır, kimisi ise sonradan kazanılır.

Doğuştan anomalilerin en sık görüleni böbreğin anne karnından itibaren şişmeye başlayarak büyümesi ve içerisinde idrarın toplanması ile oluşan hidronefrozdur. Kistik hastalıklar ve böbreğin birtakım tümörleri de ürolojik anomalileri arasında bulunur. Çocuk ürolojisini ilgilendiren böbrek hastalıkları dediğimizde en sık ve gözden kaçırmamamız gereken konular hidronefroz ve böbreğin doğumsal anomalileridir.

Çocuklarda böbrek hastalıklarının nedenleri

Böbrek hastalıklarının nedenlerine baktığımızda, ilk sırada yer alan doğuştan anomalilerdir. Bunların başında çift toplayıcı sistem, doğuştan böbrek yollarında birtakım kapakların olması dolayısıyla çocuğun rahat işeyememesi, UP dediğimiz böbreğin tam çıkış noktasında ortaya çıkan darlık ve bu darlıktan dolayı böbreğin şişmesidir.

Böbrek kisti de çocuklarda en sık görülen böbrek hastalıklarındandır. Aynı zamanda bebeklik döneminde çocuk ürolojisini ilgilendiren böbrek tümörleri veya mesane tümörleriyle de karşılaşılabilir. Bunların dışında edinilmiş hastalıklar da vardır.

Çocuklarda sonradan kazanılan hastalıklar arasında en sık görüleni idrar yolu taşlarıdır. Böbrek hastalıkları sorunlarının çoğunluğu doğuştan gelen ve anne karnında tanısı konabilen hastalıklardır. Bu anlamda çocuğun anne karnındayken ultrason kontrollerinde incelenmesi, bu durumlara karşı uyanık olunması tedavi sürecine erken girilmesi anlamında çok önemlidir.

Çocuklarda böbrek hastalıklarının teşhisi

Böbreklerinde bir sorunu olan çocuğun karşımıza ilk çıkış biçimi ultrason sayesindedir. Çocuktaki böbrek hastalığı anne karnındayken yapılan ultrasonda ortaya çıkar. Eğer anne karnında herhangi bir ultrason ya da tetkik yapılmadıysa veya bebeğimiz doğduysa, doğduktan sonra da uyanık olmamız gereken şey idrar yolu enfeksiyonudur. İster kız, ister erkek olsun bir çocukta tekrarlayan ve ateşli idrar yolu enfeksiyonları görülüyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Çocuğumuzda bir böbrek problemi varsa, bebek olduğu için doğal olarak idrarla ilgili şikayetlerini bize söyleyemeyecektir.

Çocuklarda böbrek hastalıkları belirtileri
– Huzursuzluk
– Bulantı ve kusma
– Ateş

Çocuklarda böbrek hastalığı tanısı için yapılması gereken testler
– İdrar testi
– İdrar kültürü
– Ultrason

Çocuk böbrek hastalıklarının tedavisi

Çocukluk çağında, özellikle ürolojik böbrek hastalıklarının tedavisine girdiğimiz zaman 2 temel hastalığı unutmamalıyız.

İdrar yolu tıkanıklığını tedavisi

Böbreğin yukarıdan aşağıya kadar tüm yolu boyunca, yani idrar yollarında herhangi bir tıkanıklık varsa bu tıkanıklık hangi konumda olursa olsun düzeltilmelidir.

Çocuklarda vezikoüreteral reflü tedavisi

Çocuk normal yoldan çişini yaparken diğer yoldan yukarıya kaçak dediğimiz vezikoüreteral reflü söz konusudur. Yani çocukçişini hem bezine hem de böbreklerine geri yapar. Bu anlamda böbrek hastalığı olan çocuktaki vezikoüreteral reflünün tedavisinin erken yapılması gerekir. Eğer bir çocukta bu mevcut ise bu durum böbreği zaman içerisinde bozacaktır. Bu nedenle böbreğe zarar vermeden tedavi edilmesi gerekir.

Böbrek hastalığın olan bir çocukta dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çocuktaki idrar yolu enfeksiyonları mutlaka önlenmelidir. Erkek çocukların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmaması için erken dönemde sünnet edilmesi gerekir. Hatta yeni doğan sünneti de olabilir. Çünkü çocuk idrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ise bunun sebebi pipi ucu kaynaklıdır. İdrar yolu enfeksiyonu için yapacağımız testlerde ?yanlış üremeler? de kesinlikle bizi şaşırtmamalıdır.

Çocukta her ateş, her rahatsızlık olduğu zaman hangi çocuk doktoruna gidersek gidelim, çocuktaki böbrek hastalığının vurgulanması gerekir. Her muayenede mutlaka idrar tetkiki ve kültürü yaptırmalıdır.

Tüm bunların yanı sıra bu çocuklar için çocuk nefrologları çok önemlidir. Çocuk nefroloğu ile çocuk üroloğunun ortak takibinde yarar vardır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Kategori: ÇOCUK HASTALIKLARI, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik