Böbrek Hastası Çocuklarda Nelere Dikkat Edilmeli?

04 Ocak 2016 Devamı

Böbrek hastalığına sahip bir çocuğumuz olduğu zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bu çocukların idrar yolu enfeksiyonlarını önlemektir.

Erkek çocukların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanmaması için erken dönemde sünnet edilmesi gerekir. Hatta yeni doğan sünneti de olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu geçiriyor ise bunun sebebi pipi ucu kaynaklı olmasıdır. İdrar yolu enfeksiyonu için yapacağımız testlerde “yanlış üremeler” de kesinlikle bizi şaşırtmamalıdır.

Böbrek hastası çocuk erkekse ve çocukta üriner sistem problemleri var ise çocuğun zaman kaybetmeden sünnet ettirilmesi gerekir. Ayrıca çocukta her ateşli durumda, her rahatsızlıkta hangi çocuk doktoruna giderek gidelim çocuktaki böbrek hastalığının vurgulanması gerekir. Bu anlamda her muayenede mutlaka idrar tetkiki ve kültürü yaptırmak oldukça önemlidir.

Son olarak, böbrek hastalığı olan çocuk için çocuk nefrologlarının (çocuklarda böbrek hastalıkları uzmanı) düzenli takibi çok önemlidir. Çocuk nefroloğu ile çocuk üroloğunun ortak bir şekilde çalışmasında ve çocuğu birlikte takip etmelerinde fayda vardır.

Kategori: ÇOCUK HASTALIKLARI, Genel, Haberler