Tuvaletini Yapmakta Zorlanıyorsa Böbrek Reflüsü Olabilir

09 Mayıs 2015 Devamı

Sık idrar yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda böbrek reflüsünden şüphelenilmesi gerektiği bildirildi.

İdrar kesesine toplanmış olan idrarın böbreğe geri kaçması olarak tarif edebileceğimiz böbrek reflüsü (VUR hastalığı), çocukluk çağında tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarının en önemli sebebidir. Erken teşhis edilip tedavi edilmezse, bu çocukların bir bölümünde diyalize ve böbrek nakline kadar giden böbrek yetmezliği gelişebilir. Çocuktaki hipertansiyonun da en önemli sebeplerinden biridir.

Böbrek reflüsü, idrar yolu kanalının kısa olması ya da idrar borusu kapağındaki fonksiyonel bozukluk sebebiyle idrarın böbreklere doğru geri kaçması sonucu oluşur. İlk belirtileri çocuğun idrarındaki renk ve koku değişikliğinin yanı sıra idrarını yaparken yanma ve sancıdan şikayet etmesidir. Ateş ve iştahsızlık görülebilir. Gece ve gündüz idrar kaçırabilir. İdrarın böreğe kaçmaya başlaması durumunda idrarda iltihap varsa yüksek ateş, kusma ve karın ağrısı da ortaya çıkar.

Böbrek reflüsünün tedavisinde öncelikle idrar yolu enfeksiyonunun ortadan kaldırılmasının hedeflenmesi gerektiğini, hafif vakalarda hastanın takibinin yeterli olduğunu söyledi. Bu safhada çocuğa bol sıvı verilmesi ve idrar kesesinin tamamen boşaltılması için teşvik edilmesi, idrar yolu iltihabından korunma için düşük doz antibiyotik verilmesi ve kabızlığın önlenmesi lazım.

Kategori: ÇOCUK HASTALIKLARI, Genel, Haberler