Çocuklar İçin Güvenli İnternet

30 Aralık 2014 Devamı

İnternet teknolojilerinin ve taşınabilir aygıtların giderek daha da yaygın hale geldiği şu günlerde genç yaşlı herkesin bir şekilde bu imkanları kullandığını biliyoruz. Özellikle gençler arasında internet kullanma yaşı artık neredeyse okumayı öğrenmeden önceki yaşlara gelmeye başladı ve direkt olarak internet ile büyüyen bu yeni nesili bekleyen bazı tehlikeler aileleri tedirgin ediyor. Özellikle çocukların internet üzerinden karşılaştıkları zarar verici durumların çocuklar için güvenli internet nasıl olur sorusunu her anne babanın aklına getirdiği aşikar.

Bu noktada henüz hayatı öğrenme aşamasında olan çocukların elbette doğru şekilde internet kullanımını gerçekleştirebilmeleri için ailelere büyük bir görev düşüyor ve bu durum ise her ebeveynin internet konusunda bilgi sahibi olmasını gerektiriyor. Dilerseniz hep birlikte çocuğunuzu online ortamlarda zararlı kişi ve yazılımlardan korumanın yollarına kısaca değinelim.

Son günlerin en popüler internet siteleri sosyal ağlar ve bu ağlarda neredeyse herkesimden insanlar bulunuyor. Çocuğunuzun bilgi kazanıp kendini geliştirmesine sebep olabilecek kaliteli kişilerin yanında ona zarar verebilecek kişiler de bu ortamlarda yer aldığı için ona kesinlikle yabancı insanlarla konuşmamasını, onların istediklerini yapmamasını ve hoşuna gitmeyen bir şey gerçekleşirse hemen size haber vermesini iyice öğretmelisiniz. Eğer yeni bir kişi ile arkadaşlık kurmak isterse bu konuda sizin de onun yanında olmanız ve durumu kontrol altında tutmanız gerektiğini ona hissettirin.

Pek çok zararlı yazılım maalesef bilinçsiz bilgisayar kullanımı nedeniyle bilgisayarlara bulaşıyor ve kişisel veri hırsızlıklarına açık kapı bırakıyor. Çocuğunuzun kullandığı bilgisayara virüs tarayıcı ve güvenlik duvarı uygulamalarını kesinlikle kurmalı ve böylece tüm hırsızlıklara karşı önleminizi almalısınız. Çocuklar internette gördükleri her şeye tıklama eğiliminde oldukları için bu yazılımlar onların kötü resimler, bilgi hırsızları ve virüsler ile karşılaşmalarını engelleyecektir.

Eğer arama motorlarında karşısına çıkan sitelerin çok fazla zararlı bilgi içerdiğine inanıyorsanız çocuğunuz için güvenli internet sitelerini belirleyin ve bunları en sık kullanılan siteler listesine ekleyin. Bu sitelere güvenle giriş yapabileceğini ona anlatırsanız ve bunları belirlerken onun ihtiyaçlarını dikkate alırsanız herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. Ayrıca bilgisayar kullandığı alanın ortak bir nokta olması ve saatlerce kendi odasına kapalı şekilde bilgisayarını kullanmaması da önemlidir.

Kategori: Çocuğum, Genel, Haberler, Hafta Hafta Hamilelik