Otomobilde Çocuk İçin En Güvenli Yer Neresi?

20 Temmuz 2016 Devamı

Çocukların oto koltuğunun, arka koltuğun ortasına yerleştirilmesi bebek ve çocukların yaralanma riskini yarı yarıya azaltıyor…

Araç çarpışmalarına ilişkin veriler üzerinde ABD’de yapılan bir araştırmada* oto koltuğunun aracın arka koltuğunun ortasına yerleştirilmesi durumunda 3 yaşından küçük çocukları yaralanma riskinin %43 oranında azaldığı belirlendi.

Uzmanlar oto koltuğunun aracın arka koltuğunu ortasına yerleştirilmesi tavsiyesinin uzun zamandan beri yapıldığını ancak ebeveynlerin buna pek dikkat etmediklerini vurguladılar.

Uzmanlar, oto koltuğunun arka koltuğun ortasına yerleştirilmesinin, çocuğun emniyet kemerinin bağlanması ve özellikle de kilo bakımından ağır çocukların koltuğa yerleştirilmesi açısından güçlükler yarattığını kabul etseler de, mevcut bulguların bebek ve çocuk için en güvenli yerin burası olduğunu belirttiler.

Araştırmada ABD’de 1998-2006 yılları arasında meydana gelen ve çocukların da dahil olduğu 4,790 araba kazasına ilişkin veriler incelendi. Araştırmada kaza anında çocukların %41’inin arka koltuğun sağ tarafında ve %31’inin de sol tarafında bulunduğu saptandı.

Araştırma bulguları en az tercih edilen, buna karşılık en güvenli bölümün ise arka koltuğun ortası olduğunu gösterdi. Araştırma ekibi bunun en önemli nedeninin, oto koltuğunun arka koltuğun ortasında bulunması durumunda çocuğun yandan gelen çarpmalara karşı daha iyi korunması olduğunu vurguladı.

Kategori: Bebeğim, Çocuğum, Genel, Haberler