Eşimle Aram Bozuk Ne Yapmalıyım?

30 Aralık 2014 Devamı

Evlilikler maalesef zaman zaman mutsuzluk yaratan olaylarla bozulabiliyorlar ve pek çok kadın ya da erkek eşiyle arasının bozuk olmasından şikayetçi diyebiliriz. Bu durumda zaman zaman konu boşanmaya kadar gidebiliyor ve dolayısıyla her iki taraf da evlilikten zararla çıkıyor. Fakat boşanma sebebi olmayacak kadar küçük, ama rahatsız edecek kadar büyük sorunlar da eşler arasındaki ilişkinin gergin olmasına sebep olabiliyor.

Bu durum uzun zaman devam ettiğinde daha fazla problemin birikmesine sebep oluyor ve dolayısıyla yine evliliğin sonuçlanmasına dolaylı yoldan da olsa etki edebiliyor. Sorunların devamlı olarak büyümesini önleyebilmek için onları daha yeni baş vermişken ortadan kaldırmak, böylece ilişkiyi sağlıklı bir şekilde sürdürmek gereklidir.

Çiftler arasında herhangi bir kavga olduğunda veya eşlerin arası bozuk olduğunda ilk dikket edilmesi gereken her iki tarafın da barışmaya niyetli olmasıdır. Sadece bir tarafın devamlı tavizler vererek ilişkinin devamlılığını sağlamaya çalışması yine uzun vadede sorunları sadece erteleyecektir. Maalesef hem erkekler hem de kadınlarda biraz daha dominant olan tarafın genellikle bu tip eğilimler içerisine girmesine sık rastlanmaktadır.

Tabii ki her zaman için eşler arasındaki bozukluklar aile içi sebeplerden kaynaklanmayabiliyor. Evliliğin gidişatını bozacak hastalıklar, çocuklar, maddi durum, eşlerin aileleri gibi onlarca farklı dış etken evliliğin genel harmonisini bozabilmektedir. Bu sorunların üstesinden gelmek için aktif olarak çaba göstermek, hem kadının hem de erkeğin en büyük görevleri arasında yer almaktadır. Tek bir kişinin bütün bir ailenin yükünü sırtlaması zaman içerisinde evliliğin çatırdamasına sebep olacaktır.

Eğer eşinizle aranızın düzeltilemeyecek kadar kötü olduğuna inanıyor ancak hala birbirinizi seviyorsanız, ilk olarak avukatınıza gitmek yerine aile terapistlerine de göz atabilir, randevu alabilirsiniz. Aile terapistleri çiftlerin karşılaştıkları sorunlar karşısında onları eğitebiliyor ve bilgilendirebiliyorlar. Böylece yeni ortaya çıkan sorunlara karşı etkili bir şekilde önlem alınabiliyor ve evliliğin sürekliliği sağlanıyor.

Dişe dokunur bir sorununuz olmadığını düşünüyor ancak eşinizle aranızı düzeltmek istiyorsanız ona küçük sürprizler yapabilir, gönlünü almak için baş başa yemeğe çıkabilir, gezebilir, film izleyebilir, müzik dinleyebilir veya onun hobilerine göz atarak birlikte eğlenceli anlar da geçirebilir, buzları eritebilirsiniz.

Kategori: Genel, Haberler, Kadın