Astroloji ve Elementler…

07 Mart 2016 Devamı

Yeryüzünde bulunan tüm ölümlü canlıların 4 elementten meydana geldiği kavramı, bir teori olarak ilk kez MÖ 5. Yüzyılda Sicilyalı Empedocles tarafından kullanılmıştır. Her şeyin temeli, kökü elementlerdir der Empedocles… Element kavramını geliştirenler ise Plato ve Aristo’dur. Plato her öğenin yeryüzünde aynı güçte ve mutlak olduğunu söylemiştir.

Gelelim doğum haritamızdaki elementlerimize… Doğum haritamızdaki elementlerimizin dengesinin incelenmesi kişiliğimizin temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlar. Çünkü her elementin bir karakteri ve davranış biçimi vardır ve her element grubunda 3 burç bulunur :

Ateş: Koç, Aslan, Yay
Toprak: Oğlak, Boğa, Başak
Hava: Terazi, İkizler, Kova
Su: Yengeç, Akrep, Balık

Ateş elementi; neşeli, coşkulu, iyimser, spontan, cesur, direkt, ikna edici, dürüst, motive edici, hevesli, güdüsel, yaratıcı, yaşama sevinci olan, özgür, ısrarcı olma özellikleri katar kişiye. Ateş elementi yoğun olan kişilerde hayatı dramatik biçimde yaşayan, canlı ve içlerindeki enerjiyi başkalarına yayma isteği duyan kişiler olarak karşımıza çıkarlar. Enerjileriyle çekerler bizi kendilerine.
Ancak her şeyin bir dengesi vardır. Bir kişinin doğum haritasında
ateş elementinin fazla olması kişiyi kibirli, gururlu, baskıcı, çocuksu, kaba, fazla hareketli, aşırı güvenli, saldırgan yapabilir.

Hava Elementi ise zihinsel süreçlere karşılık gelir. Bu elementte şeffaflık, geçirgenlik, iletişim vardır. Gerçekçi yanımızı, akılcı düşünmeyi, düşünceler dünyasını, konuşma ve tartışmayı anlatır.

Hava elementi yoğun olan kişiler mantıklı, gerçekçi, iletişime önem veren, objektif, rafine, ince, karşısındakinin fikirlerini dinleyen, kibar ve entelektüeldirler.

Bir doğum haritasında hava elementinin eksik olması öncelikle o kişinin yeteri kadar objektif davranamamasına ve olayları kişisel algılamasına sebep olabilir. Bu kişilerde kendilerini konuşarak ifade etmek ön planda değildir. Soyut konuları değerlendirmek gibi bir uğraş içine girmezler. Eğitim hayatlarında aksaklıklar olabileceği gibi, eğitime çok da önem vermeyebilirler.

Toprak elementine gelince; bu burçlar somut, pratik, maliyet bilincine sahip, gerçekçi ve karşısındakine güven veren bir doğaya sahiptirler. Bazıları için muhafazakar olarak da değerlendirilebilirler ama eylemlerimizi, düşüncelerimizi, somut bir şekilde hayata geçirmek ve uygulamak için toprak elementine ihtiyacımız var. Bunu altını çizmek gerekir.

Toprak elementi yoğun olan kişiler ise olayları ve her şeyi oldukları gibi kabul ederler. Bu da bazen vizyon eksikliği ve dar görüşlülük verebilir. Hayal gücünden yoksundurlar, hayaller yerine gerçek ve somut işlerle uğraşırlar. Hareketlerinin ve yöntemlerinin sonuçlarını düşünmezler. Kendi düşüncelerinde yaşadıkları için vücutlarına iyi bakmazlar. Aşırı maddiyatçı ve çok fazla içe dönük olabilirler.

Doğum haritasında toprak elementi eksik olanlar maddi dünyanın gerçeklerini anlayamazlar. Kendilerini köksüz ve temelsiz hissederler. Dünya üzerinde kendilerini konumlandıramazlar, fiziksel ihtiyaçlarını önemsemezler. Para kazanmayı, yatırım yapmayı bilmezler.

Su elementi değişik biçimlerde ortaya çıkabilir. Kimi zaman durgun, kimi zaman hareketli. Su, duygusal bir enerjidir. Akılcı olmayan, subjektif, sezgisel ama hayat veren, bizi robot olmaktan kurtaran enerjidir. Haritasında su elementi yoğun olan kişiler koruyucu, merhametli ve eski anılara bağlıdırlar. Suyun rahatlatan, gevşeten, besleyici, verimli ve büyütücü enerjisi bu kişilere geçmiş gibidir adeta…

Bir kişinin haritasında su elementi fazlaysa o kişi aşırı duygusal, içe dönük olabilir. Duyguların yoğun baskısından dolayı hayattan uzaklaşıp, içine kapanabilir. Takıntılıdır, hayal ve fantezi dünyası çok gelişmiştir.

Su elementinin eksikliği ise kişinin kendisinin ve çevresindeki insanların duygularını anlamakta zorlanmasına sebep olur. Su elementi az olan kişiler sezgisel bilgiye güvenmezler, duygularını önemsemezler, kendilerine güvenleri azdır. Her şeyi mantığa indirgemeye çalışırlarken acıdan da korkarlar.

Doğum haritalarımızda eksik element doğal olarak dağılım içinde baskın olan element tarafından kapatılarak bastırılmaya çalışılır ama eksikliğini de hemen belli eder. Çoğumuz güçlü olduğumuz alanda uzmanlaşırız ya da kendimizi bu alanda güçlü hissederiz. Eksik olan element, tamamlamamız gereken olanı açıkladığı için bu eksikliğin de bir şekilde tamamlanması gerekecektir. Çoğu kişi eksik elementini ya işinde ya da eşinde tamamlamaya çalışır. Eş yerine yakın arkadaşlar da olabilir. Çünkü ilişkiler eksik elementlerin dengelenmesi ve karşılıklı ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olur. İlişkilerde enerji değiş tokuşu yaşanır.

Kategori: Astrolog Sare Palaska, Yazarlar