Magnezyumun Çocuklara Faydası

30 Ekim 2013 Devamı

Magnezyum doğada bulunan vücudun büyümesinde çok önemli bir yere sahip olan bu element gelişimi destekleyen bir elementtir. Magnezyum içeren bir çok besin vardır. Tam tahıllar ve bazı pazı gibi sebzeler de bu besinlere örnek verilebilir.

Magnezyumun tavsiye edilen günlük kullanımı 1 ile 3 yaş arasındaki çocuklarda 80 mg. 9 ile 13 yaş arasındaki çocuklarda ise 240 mg. dır.

Magnezyumun enerji üretimindeki rolü kuşkusuz paha biçilememektedir. Vücudumuzdaki her hücre yaşamının sürdürülebilirliğini devam ettirmek için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Çocuklar büyüyebilmek için magnezyuma ihtiyaç duyarlar. İnsan vücudunda 300 den fazla enzim reaksiyonu yapılırken magnezyum elementi kullanılır.

İçinde magnezyumunda bulunduğu bir çok faydalı maddenin vücuttaki görevlerini yerine getirebilmeleri birbirine bağlıdır. Magnezyumda protein ile ilişki içerisindeki bir mineraldir. Magnezyum olmassa protein üretimini unutun.
Magnezyum elementi D vitaminin kullanımına ve metabolizmaya önemli faydalar sağlamaktadır. vücudun gelişmesine bir çok katkısı bulunan D vitaminin özellikle çocuklar tarafından doğru bir şekilde alınması gerekmektedir. Çünkü kemiklerin gelişiminde çok önemli bir rol oynar.

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler