Aşeren Gebeler Ne Yapmalı?

07 Mart 2016 Devamı

Aşerilen besinleri aşırıya kaçmamak kaydıyla (zararlı ve alerjen gruptaki besinler haricinde) tüketmekte sakınca yoktur. Aksine ruhsal açıdan yararlı da olabilir. Baba adayının da gebelik sürecine eşinin zamanlı zamansız istediği yiyeceği sağlamakla olumlu bir katkı yapacağını söyleyebiliriz.

Bazen beslenmedeki gereksinimler de aşermenin niteliğini belirler. Örneğin; bol protein içeren beslenme düzeni varsa şeker aşerebilir, tatlı tüketimi fazlaysa tuzlu ve ekşi (canım turşu çekiyor klasiği) aşerilebilir. Vejetaryen olan bazı gebeler artan protein ihtiyacının etkisiyle et ve et ürünleri aşerebilirler.

Eğer bir besinden tümüyle tiksinme varsa, gebeye yemesi yönünde baskı yapılmamalıdır. Onun yerine benzer besin grubunda diğer alternatifleri yemesi önerilebilir. Örneğin; kırmızı et yemekten tiksinen gebeye, aşerme dönemi bitene kadar et yerine tavuk, balık önerilebilir. En sık rastlanan sütten tiksinme ise meyveli veya sade yoğurt, dondurma ve peynir gibi gıdalar ile telafi edilebilir.

Hamile Kadının Canı Toprak Çekiyorsa…

Bazı gebelerin canı toprak çeker bu patolojik bir istektir ve genellikle demir eksikliği anemisinde görülür. Mutlaka doktora danışılmalıdır. Aşermenin gebeliğin şanından ve geçici olduğu ve düşünülmeli, gebeye şefkatli ve yapıcı davranılmalıdır.

Kategori: Genel, Haberler, Hamilelikte Beslenme