Güvenli olan, “Organik Giysiler”

02 Nisan 2012 Devamı

Bağışıklık sistemi henüz tam gelişmemiş bebekler için %100 pamuk, organik pamuk veya bambudan üretilen giysiler öneriliyor.

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Nihan Hilal Sorguç, bebek giysisi seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili uyarılarda bulundu.

Ailelere, doğum öncesi alışveriş yaparken gelecek hediyeleri de göz önüne almalarını öneren Sorguç, ”Yakın çevredekilerin bebekleri için küçülen ancak özenle kullanılmış kıyafetlere de açık olunmalı. Bebek kıyafetlerinin ikinci kişi tarafından giyilmesinde hiçbir sakınca yoktur” dedi.

”Aileler bebekleri için her şeyin en iyisini istediklerinden, organik bebek kıyafetleri gittikçe artan bir yaygınlıkta kullanılmaya başlandı. Pamuğun geleneksel yöntemle yetiştirilmesinde kullanılan tarım ilaçlarının birçoğunun artık kanserojen olduğu biliniyor. Bu giysilerin üretimi aşamasında kullanılan ağartıcı, yumuşatıcı, petrol ürünleri ve koruyucular da kimyasal madde ve ağır metal içeriyor. Üstelik defalarca yıkansa bile bunların giysilerden çıkıp çıkmadığı bilinmiyor. Ciltleri daha ince, bağışıklık sistemleri zayıf olduğu bilinen bebeklerin toksin yüküyle baş başa bırakılmaması gerekir.

Giderek yaygınlaşan organik giysiler biraz daha pahalı olabilir, ancak bebekler için kesinlikle daha güvenlidir.

Bebeklere bambu giysiler de gönül rahatlığıyla giydirilebilir. Özellikle yumuşacık olmaları ve emiciliklerinin yüksek olması tercih nedenidir. Aile bütçesi organik ya da bambu giysiler için kısıtlı kalıyorsa, yine %100 pamuklu giysilere yönelmeli, olabildiğince sentetik giysilerden kaçınılmalıdır.”

PAMUK, ORGANİK PAMUK, BAMBU

Bebek giysilerinin üretildiği materyalin büyük önem taşıdığını vurgulayan Sorguç, %100 pamuk, organik pamuk veya bambudan üretilenlerin tercih edilmesini önerdi.

Kategori: Bebeğim, Haberler, Sağlık & Güzellik