Yatmadan Önce Yenmemesi Gereken 10 Gıda

13 Temmuz 2016 Devamı

Uyku öncesi tüketilecek besinlere bu nedenle çok dikkat etmek gerekiyor. Atıştıracağınız şeyler, 200 kaloriden yüksek değilse, kafein içermiyorsa ve aşağıdaki listede bulunmuyorsa canınızın istediğini yiyip içebilrsiniz .

1.Makarna: Tek başına çok zararlı olmasa da içine koyduğunuz yağ ve soslar ile yüksek bir kalori kaynağı olduğu için ve gece boyu bu kaloriler vücudunuza yağ olarak depolanacağı için uzuk durun.

2.Pizza: Kim lezzetli bir pizzayı sevmez? Ancak, gerek içinedki yağ oranı ve gerekse oluşturacağı mide ekşimeleri için uyumadan önce tercih etmeyin.

3.Şekerleme: Şekerin sayılabilecek bir çok olumsuz etkisi yanında, beyin dalgaları üzerindeki etkisi kabusları tetikleyebilir ve uykunuzu kaçırabilir.

4.Kırmızı Et: Vücudunuzun protein ve demir kaynağı olmakla birlikte, sindirimi en zor yiyeceklerin başında kırmızı et geliyor. Gece boyunca sizi derin ve ferah bir uykudan yoksun bırakacaktır.

5.Çikolata: Bitter çikolata mutluluk hormonu salgılatması nedeniyle beyniniz ve hafızanız için çok faydalıdır. Gelin görün ki aynı zamanda, uyku öncesi tüketildiğinde içeriğindeki kafein ve uyarıcılar, uyku kalitenizi bozacaktır.

6.Sebze: Sebzeler, beslenmenin olmazsa olmaz müthiş kaynakları olmakla beraber, özellikle çözünmez lif taşıyan sebzeler, aşırı gaz yapması ve sindirimi yavaşlatması nedeni ile, ne huzur bırakır, ne de derin bir uyku…

7.Alkol: Alkol, gece terlemeleri ve tekrar tekrar uyanmaya neden olabileceği için uyku kalitenizi düşürecek, uyku sürenizi azaltacak etkisinin yanında yüksek kalorisi nedeniyle uyku öncesinde kaçınılması gerekir.

8.Hamburger vb.: Midenin doğal asit üretimini artırarak gece boyunca midenizi ekeşitecektir. Yüksek kalorili olması ve uykuda zor yakılması başka bir kaçınma nedeni…

9.Cips vb. İşlenmiş Gıdalar: İşlenmiş atıştırmalık yiyeceklerden yüksek miktarda monosodyum glutamat içerdiği ve bunların sağlığa her türlü zarar verdiği gerçeği göz önüne alındığında, sadece yatmadan hemen önce değil, her zaman kaçınılmalıdır .

10.Kahve: Kahve, uyarıcı özelliği ile uykunun kaçmasına neden olur ve idrar söktürücü özelliği ile de gece boyunca tuvalete gitmenizi gerekecektirir. Özellikle yatmadan kısa süre önce uzak durulmalıdır.

Kategori: Beslenme, Genel, Haberler