Çocuklar Sebze Meyve Sevmeyi Öğreniyor

13 Temmuz 2016 Devamı

İngiltere’de yapılan bir araştırma, iki yaşından önce düzenli olarak verildiği takdirde çocukların yeni sebzeleri sevmeyi öğrenebildiğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre, yemek seçen çocuklar bile beş ila on kez yedirildiği takdirde daha çok sebze yemeye teşvik edilebiliyor.
Leeds Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada İngiltere, Fransa ve Danimarka’da dört ila 38 aylık 332 bebeğe enginar püresi verildi.
Beş çocuktan biri verilen enginar püresini tamamen bitirirken, yüzde 40’ı enginarı sevmeyi öğrendi.
Araştırma sırasında her bir çocuğa en az 100 gramlık beş ila 10 porsiyon enginar püresi verildi.
Püre sade, şekerli ve daha fazla enerji vermesi için sebze yağıyla sunuldu.
Uzmanlar zamanla, yenen şekerli ya da sade enginar püresi miktarı arasında fark kalmadığını tespit etti ve sebzelere şeker eklenmesinin çocukları daha çok yemeye teşvik etmediği sonucuna vardı.
Genel olarak da daha küçük çocukların, büyük çocuklara göre daha çok sebze yediği görüldü.
Araştırma ekibinden Prof. Marion Hetherington bunun çocukların belli bir yaşta yemek seçmeye başlamasından kaynaklandığını vurguladı.
Hetherington “İki yaşından küçükler yeni sebzeleri yiyeceklerdir, çünkü çocuklar bu aşamada yeni deneyimlere açık olur. 24 aydan sonra çocuklar yeni şeyler denemekte isteksiz davranıyor ve daha önce sevdikleri yiyecekleri bile reddetmeye başlıyorlar” dedi.
‘Sebze sevmeyi öğreniyorlar’
Araştırmadaki çocukların yüzde 40’ı zamanla enginarı sevmeyi öğrendi.
Yüzde 16’sı ise ısrarla reddetmeyi sürdürdü.
Prof. Hetherington çocukların sebze yemeye teşvik edilmesi için buna erken dönemde başlanmasını ve sıklıkla sebze sunulmasını tavsiye ediyor.

Kategori: Beslenme, Çocuğum, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik