Vücut Çatlaklarına Çözüm

09 Aralık 2015 Devamı

Her kadın gebelik döneminde çatlak problemi yaşamaktan bir hayli korkar. Gebe olunmasına rağmen vücudukorumak aslında sanıldığı kadar zor değil. Neredeyse kadınların %10′u sırf vücutları bozulacak ve çatlak problemleri meydana gelecek diye bebek sahibi olma isteklerini ertelemektedir.

Gebelik döneminde alınan fazla kilolardan dolayı meydana gelen vücut çatlakları canınızı sıkmasın. Gebelik döneminde kendinizi tamamen sağlıklı beslenmeye odaklayın. Hiçbir sorunun keyfinizi kaçırmasına izin vermeyin, buna çatlaklarda dahil.

Gebelik döneminde alt derinin gerilmesi sonucu ortaya çıkan vücut çatlakları, gebeliğin ilerlemesi ile daha da genişler. Büyüyen göğüslerde, genişleyen karın ve baldırlarda gebelikten kaynaklı vücut çatları ortaya çıkar. Hele ki anne adayı normalden daha fazla kilo almış ise, bu çatlaklar daha yoğun olarak görülür.

Çatlaklara kesin çözüm bulmak mümkün değildir ama çatlakların ortaya çıkmasını önleyebilirsiniz. Bunu da, derinin nem miktarını arttırarak ve elastikiyetini koruyarak başarmak mümkün.

Gebelik döneminde bol  bol içilmeli, sebze ve meyve tüketilmelidir. Ayrıca kendinizi çok fazla yormadan sporda yapabilirsiniz. Hamilelik döneminde çatlak tedavisine gebeliğin ilk aylarında başlamanız gerekir. Her gün düzenli olarak söz konusu bölgelere çatlak kremleri sürülebilir. Kremi sürerken bolca sürmeye önem verin. Çünkü deri altı lifleri ne çok nemlenirse çatlakların görülme riski de o kadar azalır.

Gebelik döneminde elle vücut masajı yaptırarak da, çatlakları tedavi edebilirsiniz. Bilhassa gebeliğin üçüncü ayından itibaren 6 haftada bir vücut masajı yaptırılmalıdır. Doğum sonrası emzirmeden dolayı çatlayan göğüs uçlarına da çatlak kremleri sürülebilir. İçeriğinde zeytin yağı bulunan çatlak kremlerini tercih edin.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik