Rahimdeki Sorunlar Hamile Kalmayı Engelleyebilir

13 Temmuz 2016 Devamı

Rahimdeki bazı problemler kadının gebe kalmasını engelleyebilir. Bunlar doğuştan gelen problemler olabileceği gibi sonradan edinilen rahatsızlıklar da olabilir.

Doğuştan gelen problemler genellikle rahim ile ilgili şekilsel problemlerdir ve gebe kalmaya engel teşkil edebilirler. Bunun dışında rahimin iki parça şeklinde olması veya rahimin içinde bir et parçasının bulunması gibi durumlar da döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel olabilir.

Gebeliği engelleyen rahimle ilgili bir diğer konu da rahim ağzı yetmezliğidir. Bu rahatsızlıkta hamileler gebeliklerinin 4. ve 5. ayları arasında ağrısız düşük yapabilirler.

35 yaşından daha büyük kadınlarda, rahimde miyom adı verilen iyi huylu tümörler meydana gelebilir. Bu tümörler de rahimdeki gebeliğe engel teşkil eden rahatsızlıklar arasındadır. Özellikle rahimin iç tarafına doğru büyüyen miyomlar, gelişmekte olan bir bebekte baskıya sebep olmakta ve bu nedenle de bebekte bazı anatomik şekil bozuklukları görülmesine neden olabilmektedir.

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik