Sağlıklı Anne-Çocuk İlişkisi İçin Ne Yapmalı?

30 Mart 2014 Devamı

Çocuğun duygularını ona bir ayna gibi tekrar etmenin anne – çocuk arasındaki bağları güçlendirdiğine dikkat çeken uzmanlar;

Çocuklar duygularını anlamlandırmayı ve ifade etmeyi ebeveynlerinden öğreniyor. Bu nedenle onlarla bol bol konuşmak önem taşıyor. Çevrede olan biteni çocuğunuza anlatın, sorularını sabırla ve anlayacağı bir dille cevaplayın. Hava kapalı dahi olsa birlikte açık hava aktiviteleri yapın. Çocuğunuza sınır koyup gerektiğinde ‘hayır’ diyin. Bazen çalışan anne olarak hissettiğiniz suçluluk duygusundan dolayı sınır koymakta zorlanabilirsiniz, fakat bunun çocuğunuza daha fazla zarar vereceğini unutmayın” uyarısında bulunuyor.

Çocukların sağlıklı bir gelişim ve kendini güvende hissetmek için kurallara ihtiyacı olduğunu , suçluluk duygusu ile bazı noktaları görmezden gelmenin yanlış olduğunu belirtiyor. Suçluluk duygusu, anne olmanın çok temel duygularından biridir. Özellikle günümüzde birçok anne mükemmel olmaya, her işi bir arada yürütmeye çalışıyor. Bu çok gerçekçi bir beklenti olmadığı için de hayal kırıklığı, kendine güvensizlik ve suçluluk duygularıyla boğuşuyor. Oysa artık çocuk yetiştirmekle ilgili çoğu kaynak ve araştırma ‘yeteri kadar iyi anne’ kavramının altını çiziyor. Bu kavrama göre bir anne olarak sorumluluk duygusuna sahip olmanız ve çocuğunuz için elinizden geleni yapmaya çalışmanız çok önemlidir. Gereken sorumlulukları yerine getirirken stres yaşamazsınız, doğal bir akış halinde, huzurlu bir şekilde çocuğunuzla ilgilenirsiniz.

Çocuğunu suçluluk duyarak yetiştiren annelerin devamlı stres yaşadığını, suçluluk duygusu çektiğinizde kronik bir yorgunluk hissedersiniz, bu duruma bedeniniz de tepki verir. Çevrenizdekilerle ilişkilerinizde çatışma yaşayabilir ve çocuğunuza karşı daha anlayışsız ve gergin davranabilirsiniz.

Kategori: Çocuk Psikolojisi, Genel, Haberler