Çocuk Ölümlerini Azaltmak İçin…

19 Nisan 2014 Devamı

Uzmanlar, çocuk sağlığı ve çocukları olası kazalardan korumak için neler yapılması gerektiği konusunda anne ve anne adaylarına bilgi verdi.

OYUNCAK BEBEKLE ANLATTILAR

Katılımcılara yeni doğan bebekleri nasıl beslemeleri, uyku pozisyonunun nasıl olacağı ve ağzına ya da nefes borusuna yabancı cisim kaçması halinde nasıl müdahale edecekleri oyuncak bir bebek üzerinde gösterilerek anlatıldı. Özellikle annelere uyarıda bulunarak yeni doğan bebekleriyle birlikte aynı yatakta uyumamalarını, uyumaları halinde bebeğin anne vücudu altında kalarak olası sakatlanmalara ve ölüme neden olabileceği uyarısında bulundu. Bebeklerin ateşinin nasıl ölçülebileceğini yine oyuncak bebek üzerinden göstererek anlattı.

‘ÖLÜM HIZINI DÜŞÜRMEYİ AMAÇLIYORUZ’

Son günlerde özellikle hastalık nedeniyle hayatını kaybeden çocuk ve bebek sayısına dikkat çekti. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin bebek ölüm sayısıyla ölçüldüğünü de vurgulayan uzmanlar, bu şekilde düzenlenen toplantılarla bebek ölüm sayısının hızını düşürmeyi amaçladıklarını söyledi.

Bir ülkenin gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinin en önemli kanıtı o ülkenin bebek ölüm hızıdır. Bebek ölümünü azaltarak gelişmişlik düzeyini artırabiliriz. Bu nedenle çocukluk çağı hastalıkları konusunda aileleri bilgilendirmek için buraya geldik. Anne adayı düzenli bir şekilde doktora gitmeli ve bebek doğumdan itibaren anne sütüyle beslenmeli. Aşıları düzenli yapılarak ishal, ateş ve zatürre gibi ciddi hastalıklardan korunması sağlanabilir. Bu şekilde insanları bilgilendirerek bebek ölüm hızını düşürmeyi amaçlıyoruz.

‘ÇOCUKLAR EN FAZLA EV KAZALARINDA HAYATINI KAYBEDİYOR’

Çocukların geçirdiği ev kazalarını önleme amaçlı bilgi aktaran uzmanlar ev kazaları ve çocukların ilişkisine dikkat çekti. Kazanın herkesin başına geleceğini, gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin en önemli nedenlerinden birinin ev kazaları olduğunu söyledi. Kazaların herkesin başına gelebilecek bir olay olduğunu , önüne geçmek mümkün değil ama kazalardan korunmak mümkün. Kaza benim başıma gelmez diye düşünmeyin. Bu olay benim başıma gelirse nasıl üstesinden gelirim diye düşünmek gerekir. Çocuğumuz için her gün onun seviyesine inerek ev içerisinde tehlike oluşturacak şeyleri görmemiz lazım. Bir çocuğun bakış açısıyla ev içerisine bakabilirsek bu kazaların çoğunun önlemi alınabilir.

Kategori: Anneliğe Hazırlık, Bebeğim, Genel, Haberler