Önce Doktora Sonra Okula

19 Eylül 2016 Devamı

Önümüzdeki hafta bütün okullar açılıyor… Önlük, defter, kitap gibi kırtasiye hazırlıkları yapan anne ve babalar çocuklarının sağlığını gözden kaçırıyor. Uzmanlar, çocuğun okul öncesinde doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini söylüyor.

Okul çağı çocuklarının her sene ayrıntılı bir muayeneden geçmeleri gerekiyor. Yaptığımız bu muayeneler çocuklarımızın sağlığı ve okulla ilgili ortaya çıkabilecek problemleri önceden belirleyip çözüme kavuşturmamızı sağlıyor. Çocukları hastalıklardan koruyan aşıların zamanında ve eksiksiz yapılması büyük önem taşıyor.

KARMA AŞIYI MUTLAKA TEKRARLAYIN

Özellikle 4 yaşındaki karma aşı tekrarlarının yapılmasının önem teşkil ediyor. Difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, meningokok ve grip gibi aşılarının okul öncesinde yapılması gerekiyor. Bu hastalıklar özellikle çocuklar arasında salgınlara ve büyük problemlere yol açabilir. Aşılar bazı bulaşıcı hastalıklar için çocuklarda bağışıklık sağlayıp hastalıkların yayılmasını önlüyor. Bahsettiğimiz tüm bu aşılar da okullardaki salgınları büyük ölçüde engelliyor.

MİNİ CHECK-UP ŞART

Bu alanlardaki herhangi bir problem çocuğun okul başarısını ciddi oranda etkiliyor. Tahtayı görmeyen, duyma güçlüğü olan veya diş ağrısı çeken çocuk okulda başarılı olamayacaktır. Bu sebeple her yıl okul öncesi check-up (tam bakım) yaptırmak, sene içinde çıkacak rahatsızlıkların önemli bir kısmını önlememize yardımcı oluyor. Özellikle okul öncesi check-up’ın anasınıfına başlangıç yaşında yapılmasını tavsiye eden uzmanlar, ana sınıfına normal başlama yaşı 4 olmasına rağmen, 2-3 yaşında kreşe başlayacak olan çocuklara da aynı muayenenin yapılması gerektiğini vurguladı.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Kategori: Çocuğum, ÇOCUK HASTALIKLARI, Genel, Haberler, Sağlık & Güzellik