Omega 3 Takviyesi Seçerken….

26 Ocak 2016 Devamı

Herkese omega-3 takviyelerinin sayısız sağlık faydalarından yararlanmalarını tavsiye ediyorum. Beyin sağlığımız, kalp sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz için omega-3 yağ asitleri bulunmaz bir nimettir. Ama tek bir koşulla: Eğer doğru ürünü seçerseniz. Bilmeniz gereken en önemli şey bütün omega-3 yağ asitlerinin aynı olmadığıdır. Eğer kullandığınız besin takviyesi yeterli miktarda EPA ve DHA içermiyorsa maalesef paranızı çöpe atıyor, daha da ötesi kandırılıyorsunuz! Gerçekten de birçok omega-3 ya da balık yağı takviyesinin içinde bu değerli maddelerden o kadar az bulunur ki, sağlık faydalarından yararlanmanız maalesef mümkün olmaz. Omega-3 üstüne yaptığı birçok araştırma bulunan ve bu alanda dünyanın en önemli bilim insanlarından biri olan Dr. Alex Richardson bu konudaki endişelerini şöyle dile getiriyor: “Piyasada satılan birçok Omega-3 yağ asidi takviyesinin içinde yeterli miktarda EPA ve DHA bulunmuyor. Daha da kötüsü vücudun gündelik ihtiyacının ne kadar olduğuna dair resmi bir açıklama da bulunmuyor. Bu da suiistimal için bir zemin hazırlıyor.”

omegaDoğru omega-3 seçmenin püf noktaları
Düşünün beyin sağlığınızı korumak, kalp krizi riskinizi azaltmak, hatta ve hatta ruhsal sağlığınızı garanti altına almak için üzerine onlarca, yüzlerce klinik araştırma yapılmış ve etkinliği kanıtlanmış bir madde var, ama ondan yararlanamıyorsunuz. Bilimin, balıkta, özellikle de soğuk su balıklarında bulunan bu değerli maddenin faydalarından yana kuşkusu yok. Bu noktada size dersinizi iyi çalışmak kalıyor. Richardson, “Omega-3’ün sadece kalp krizi, inme gibi damar sağlığı ile ilgili sağlık problemleri değil göz sağlığı ve romatizma gibi enflamatuar hastalıklardan da korunmak için son derece etkili bir madde olduğu biliniyor. Ancak birçok insan EPA ve DHA’nın beyin fonksiyonları ve ruhsal sağlık açısından elzem maddeler olduğunu farkında değil.” Peki gerçekten fark yaratacak vitamin takviyelerini satın almak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Richardson, “Her şeyden önce bunların içinde EPA ve DHA bulunduğundan emin olun. Bitkisel orjinli omega-3 takviyeleri bu değerli maddeleri içermez. Bu maddelerin varlığından emin olduktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer ise miktarlarıdır. Takviyenin etiketini dikkatlice inceleyin. Sağlık üstündeki olumlu etkilerinden faydalanabilmek için günde almanız gereken EPA ve DHA miktarının toplamda 1000 miligram civarında olması gerekiyor. Ve unutmayın, bu miktarı almak için genelde üreticinin önerdiği dozun üstüne çıkmanız gerekir”

Doğru Omega 3 takviyesi seçmenin 7 kuralı:

1. EPA/DHA oranı 3/2 ve katları olmalıdır. Bu oran ne kadar yüksekse, omega 3 takviyesinin kalitesi o kadar yüksektir.
2. Trigliserit formunda olmalıdır. Etil Ester formunda olan omega 3 ürünleri, insan sağlığında kullanmak için uygun değildir, kullanmayınız.
3. Omega 3 yağları, hava ile temas edince okside olurlar ve yapıları bozulur. Dolayısıyla, bu yağların içine konulduğu kapsüller, hava sızdırmazlık garantisi olan kapsüller olmalıdır.
4. Soft Jel kapsüller (İki parmağınızın arasında sıktığınız zaman yumuşak olan kapsüller) hava sızdıran kapsüllerdir ve bu tür kapsüllere konulan omega 3 yağları okside olarak bozulur. Bu tarz ürünleri tercih etmeyiniz.
5. Bazı üreticiler, omega 3 kapsüllerinin okside olarak bozulmasını engellemek için kapsülün içine bir Azot gazı (Nitrojen) kabarcığı koyarlar. Bu uygulama yüksek teknoloji ile gerçekleştirilir ve omega 3 yağlarının bozulmasını engeller. Azot gazı insan sağlığı için zararsızdır (Soluduğumuz havanın çoğunluğu Azot gazından oluşur) ve bu tarz ürünler doğru Omega 3 ürünleridir. Bulursanız eğer, böyle ürünleri tercih edin.
6. GDO ve Ağır Metal içermediği üretici tarafından garanti altına alınmış ürünleri kullanınız. Bu garantiyi vermeyen üreticilerin ürünlerini kullanmayınız.
7. Kullandığınız takviyeler, bizim ülkemizin mevzuatı gereğince, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılır. Bakanlık, her ürün için ayrı bir “Takviye Edici Gıda Onay Numarası” verir. Aldığınız her ürünün etiketinde bu “Takviye Edici Gıda Onay Numarası”nı arayınız. Bu numaraya sahip olmayan ürünleri kullanmayınız.

Önemli bir not:
Balık yağı omega-3 demek değildir. Mesela satın aldığınız takviyenin üstünde 1200 miligram balık yağı yazıyor olabilir. Ama bu balık yağının miktarıdır, içindeki faydalı aktif maddelerin değil. Yani, 1200 miligram balık yağının içindeki EPA ve DHA’nın toplamı 100 miligram olabilir. Eğer durum böyleyse bu takviyeyi rafa geri bırakın derim!

Fitoterapi Uzm. Dr. Ümit Aktaş

Kategori: Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, Yazarlar